AP'den Cumhuriyet operasyonuna tepki: Türk hükümeti birlik değil ayrıştırma peşinde

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Cumhuriyet’e yönelik operasyonu değerlendirdi

AP'den Cumhuriyet operasyonuna tepki: Türk hükümeti birlik değil ayrıştırma peşinde

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz Cumhuriyet Gazetesi’ne düzenlenen operasyona yönelik Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

Schulz, “Cumhuriyet, herhangi bir bağımsız gazete değildir. Türkiye’deki en eski laik gazetedir ve Cumhuriyet'in bir kurumudur” dedi.

Twitter hesabından açıklama yapan Schulz,“Murat Sabuncu ve Cumhuriyet’teki diğer gazetecilerin gözaltına alınması, Türkiye’de ifade özgürlüğüne ilişkin kırmızı çizginin bir kez daha geçilmesi anlamına geliyor”

Operasyonun siyasi olduğunu ifade eden Schulz, “AB’nin darbe girişiminin ardından demokrasiyi savunan Türk vatandaşlarının cesaretini takdir ettiğini daha önce söylemiştim. Ama sürmekte olan tasfiye, hukuk ve güvenlik saiklerinden ziyade siyasi kaygılarla yapılıyormuş gibi görünüyor” ifadelerini kullandı.
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediye eş başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın tutuklanmasını ve OHAL kapsamında yayımlanan son kanun hükmünde kararnameye de değinen Schulz, “Bunlar, Türk hükümetinin birlikten çok kutuplaştırma peşinde olduğunu gösteriyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2016, 12:01

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER