AP Başkanı: Türkiye’ye vize serbestisi süreci durduruldu, nedeni Erdoğan

AP Başkanı Martin Schulz, Türkiye’ye vize serbestisi sürecinin Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın otoriter eylemleri yüzünden durdurulduğunu söyledi

AP Başkanı: Türkiye’ye vize serbestisi süreci durduruldu, nedeni Erdoğan
Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, Türkiye’ye vize serbestisi sürecinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın otoriter eylemleri yüzünden durdurulduğunu söyledi.

Sputnik’te yer alan habere göre; Berlin’de düzenlenen Europe Calling konferansında konuşan Schulz, “Vize serbestisi için Türkiye’nin bir dizi kriteri yerine getirmesi gerekiyordu. Fakat bunların hepsi yerine getirilmedi. Bunlardan biri, değiştirilmesini istediğimiz terörle mücadele yasasıydı. Nitekim bu yasa değiştirilmemesinin yanı sıra milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması için kullanıldı” dedi.

“ANKARA’DAKİ HÜKÜMETE HER BEDELİ ÖDEMEYE KARŞIYIM”

Schulz, “Türkiye’de gazeteciler ve milletvekillerinin başına gelenler parlamenter demokrasinin tüm temel değerlerine aykırı” dedi.

“Bunlar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın otoriter eylemlerinin tek örnekleri değil” diyen Schulz, “Vize serbestisi sürecini başlatmama zorunda olduğumu hissediyorum” ifadelerini kullandı.

Schulz şöyle devam etti:

“Türkiye’de 2.4 milyon sığınmacı olduğu tahmin ediliyor. Bu, eğer sığınmacılara yardım etmek istiyorsak, bunu istesek de istemesek de Türkiye’yle çalışmak zorunda kalacağımız anlamına geliyor. Bu nedenle ilk başta Türkiye’yle birlikte çözüm aramamızdan yana olmuştum. Fakat Ankara’daki hükümete her bedeli ödemeye karşıyım. Avrupa Parlamentosu’nda vize serbestisi sürecini bu nedenle durdurdum.”

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2016, 20:22
YORUM EKLE