"Alparslan Çelik Rusya’ya verilsin, Bozkurtlar terörist örgütler listesine dahil edilsin"

“Rus-Türk ilişkilerinin bütünleşmesi ve genişletilmesi için Alparslan Çelik’i Rus adaletine teslim etmesi çok doğru olur”

"Alparslan Çelik Rusya’ya verilsin, Bozkurtlar terörist örgütler listesine dahil edilsin"

Türk F16'larının 24 Kasım 2015'te düşürdüğü Rus Su-24 uçağının birinci pilotu Oleg Peşkov'u öldürdüğü iddia edilen Alparslan Çelik'in yargılanması için Rusya’ya verilmesi yönünde Ankara’ya başvuruda bulunulması talep edildi.

Rusya Başsavcılığı’na bir mektup gönderen Rus milletvekili Yevgeniy Fyodorov, ‘Neonazi’ olarak nitelendirdiği Alparslan Çelik’in Rus mahkemesine teslim edilmesi için Türkiye’ye başvurulmasını ve aşırı milliyetçi ‘Bozkurt’ hareketinin terörist örgütler listesine dahil edilmesini önerdi.
 
 ‘KABAHATİN TAMİR EDİLMESİ İÇİN SOMUT ADIM OLACAK’
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye semalarında yaşanan  olaydan üzüntü duyduğunu ve telafi etmeye hazır olduğu belirten Fyodorov, “Erdoğan şimdi Türkiye’nin Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’ne katılım olasılığını inceliyor. Rus-Türk ilişkilerinin bütünleşmesi ve genişletilmesi için bir dizi diğer adımlar da atılıyor. Bu bağlamda, Türkiye’nin militan Alparslan Çelik’i Rus adaletine teslim etmesi çok doğru olur. Bu, Ruslar karşısındaki kabahatin tamir edilmesi ve gerçekten de güvene dayalı ilişkilerin kurulması yönünde atılmış somut bir adım olacak” dedi.
 
Öte yandan Çelik’in varsayımsal olarak 1957 tarihli suçluların iadesine dair sözleşme temelinde teslim edilebileceğini ama bu ihtimalin küçük olduğunu söyleyen Rus hukukçu Fyodor Kozlov ise kriz döneminde iki ülke arasındaki iade anlaşmasının bozulduğunu, yerine gelmesi gereken anlaşmanın ise henüz onaylanmadığını hatırlattı.

(Kaynak: Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2016, 16:29

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan Demir
Hasan Demir - 4 yıl Önce

bu pisligi verin gitsin neyi yararki onu aramizda görmek istemiyoruz

SIRADAKİ HABER