Almanya’ya vize kolaylaşıyor

Almanya'nın 2012 yılında vize uygulamasını önemli ölçüde kolaylaştırılacağı bildirildi.

Almanya’ya vize kolaylaşıyor

BERLİN - Die Welt ve Berliner Morgenpost gazetelerinde ''(Almanya Dışişleri Bakanı Guido) Westerwelle Almanya'nın vize uygulamasını gevşetiyor'' başlığı ile verilen haberde, Alman Dışişleri Bakanlığı'nın tahminlerine göre vizeye başvuru yapan 2 milyon kişinin yarısının ve dünya çapındaki binlerce şirketin bundan faydalanacağı ifade edildi.

 

Haberde, vize uygulamasını kolaylaştırmak isteyenlerin arasında Dışişleri Bakanlığı, Federal Meclis'teki partiler üstü bir çalışma grubu ve ekonomik çevrelerin olduğu belirtildi.

 

İNTERNETTEN VİZE BAŞVURUSU
Westerwelle, Almanya'nın dünyadaki rolünü yansıtan liberal bir vize politikası için çaba sarf ettiğini ifade etti. Vize uygulamasının kolaylaştırılması için vize başvuru formlarının gelecekte internet üzerinden temin edilebileceği belirtilen haberde, yurt dışında bulunan Alman ticaret odalarına da üyelerinin vize başvurularını kabul edebilme olanağının verileceği kaydedildi.

 

Vize başvurularının çok olduğu ülkelerde başvuru işlemlerinin önemli bir bölümünün dışarıdan hizmet alınarak yapılacağı belirtilen haberde, bunun yanı sıra güvenlik soruşturması yapıldığı durumlarda da işlem süresinin hızlandırılacağı ifade edildi.

 

MECLİSE ÖNERGE VERİLECEK
Federal Meclis'te oluşturulan partiler üstü bir grup milletvekilinin de Ocak ayında vize uygulamasının kolaylaştırılması için meclise bir önerge vermek istediği ifade edilen haberde, bu grubun sadece iş insanları için değil, bilim insanı ve öğrenciler için de vize verilmesinin kolaylaştırmasını önerdikleri kaydedildi.

 

Alman Ekonomisinin Doğu Komisyonu adlı inisiyatifin Müdürü Rainer Lindner ise, vize uygulamasının tümüyle kaldırılmasını isteyerek, vize uygulamasının geçmişin bir aracı olduğunu, ülkeye gelecek olanları kontrol etmek için bugün biyometrik pasaportların uygun bir araç olduğunu belirtildi. (NTVMSNBC)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER