Almanya’dan Davutoğlu’nun ‘tasfiyesi’ne ilişkin açıklama

Almanya Hükümet Sözcüsü George Streiter, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun partisini olağanüstü kongreye taşımasına ilişkin açıklamalarda bulundu

Almanya’dan Davutoğlu’nun ‘tasfiyesi’ne ilişkin açıklama
Almanya Başbakanı Merkel’in Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun dün görevini bırakacağını açıklamasının ardından, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) ile imzalanan sığınmacı anlaşmasına saygı göstermesini beklediği Hükümet Sözcüsü tarafından açıklandı.

Almanya Hükümet Sözcüsü George Streiter, Başbakan Angela Merkel’in mevkidaşı Ahmet Davutoğlu’nun görevi bırakacak olması ve bunun, Türkiye’nin AB ile imzaladığı sığınmacı anlaşmasına etkisine ilişkin değerlendirmelerini aktardı.

Streiter, “Şansölye, Davutoğlu ve diğer Türk yetkililerle bugüne kadar iyi bir çalışma yürüttü. Bu iyi ve yapıcı işbirliğinin yeni Türkiye başbakanı döneminde de devam etmesini umuyoruz” dedi.

Sığınmacıların geri kabulü ve vize serbestinin kapsayan anlaşmanın gerekliliklerini yerine getireceklerini, Türkiye’den de aynı şeyi beklediklerini belirten Streiter, “Bu, AB ile Davutoğlu arasında değil AB ile Türkiye arasındaki bir anlaşma” ifadesini kullandı.

(Kaynak: Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2016, 14:02
YORUM EKLE