Almanya’da 'Nazi avcısı' cumhurbaşkanı adayı

Klarsfeld, 1968 yılında dönemin başbakanına attığı tokat ile ünlü olmuştu…

Almanya’da 'Nazi avcısı' cumhurbaşkanı adayı

Sol Parti, cumhurbaşkanlığı koltuğu için “Nazi avcısı” olarak bilinen Beate Klarsfeld’i aday olarak gösterdi. Klarsfeld, 1968 yılında dönemin başbakanına attığı tokat ile ünlü olmuştu.

 

Christian Wulff’un istifası ile boşalan Alman cumhurbaşkanlığı koltuğu için Sol Parti’nin göstereceği aday belli oldu. Sol Parti, koalisyon partileri CDU, CSU, FDP ile muhalefet partileri Sosyal Demokratlar (SPD) ve Yeşillerin geçen hafta belirlediği sağcı Joachim Gauck’un karşısına “Nazi avcısı” olarak bilinen gazeteci Beate Klarsfeld’i aday olarak gösterdi. Almanya'da cumhurbaşkanlığı seçimi 18 Mart'ta yapılacak.

 

Sol Partili politikacıların cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda uzlaşmaya vardığı 73 yaşındaki Beate Klarsfeld, attığı bir tokat ile ünlü olmuş, tabiri yerinde ise Alman siyaset tarihine geçmişti.

 

7 Kasım 1968 tarihinde Hrıstiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinin Berlin’de düzenlenen kongresinde o zamanların CDU’lu başbakanı Kurt Georg Kiesinger’in yüzüne Adolf Hitler'in Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi’ne (NSDAP) olan eski üyeliğini protesto etmek için bir tokat atmıştı.


TOKADIN SEBEBİ

O zamanlar 29 yaşında olan gazeteci konu ile ilgili daha sonra yaptığı açıklamada “Ertesi gün tokat, tüm manşetlere taşındı ve Kiesinger de bir Nazi olarak damgalandı” diye konuşmuştu. Medyada geniş yankı bulan bu olayın ardından kamuoyu ilk kez eski başbakanın Nazi geçmişi hakkında bilgi edinmiş oldu. Attığı tokat nedeni ile Klarsfeld’e verilen bir yıllık hapis cezası da 4 aylık göz hapsi cezasına çevrildi.

 

Berlin doğumlu gazeteci 1960 yılında bebek bakıcısı olarak Paris’e gitmiş ve orada ikinci memleketini bulmuştu. Klarsfeld, Fransız kocası Serge ile birlikte hayatını eski Nazi suçlularını ortaya çıkarmaya adamıştı. “Zamanın geçmesini, olayların küllenmesini bekleyen ve gerçekleri halının altına süpüren Almanlar dışında da Almanlar olmalı” diyerek yola çıkan Klarsfeld, "Lyon Kasabı" olarak da bilinen eski Gestapo şefi Klaus Barbie’nin 1983 yılında Bolivya’dan Fransa’ya getirilip tutuklanmasını da sağlamıştı.

 

Alman liyakat nişanı ile de onurlandırılan Klarsfeld, hem Fransa’da hem de İsrail’de yürüttüğü çalışmalarından dolayı sayısız ödüle layık görüldü.

 

© Deutsche Welle Türkçe

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2012, 23:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER