Almanya’da anket: Türkiye’ye güven azaldı, Ermeni Soykırımı tasarısına destek

ARD'de yayınlanan bir anketin sonuçlarına göre Almanya’da Türkiye’ye güven azalırken Ermeni Soykırımı tasarısına destek yüzde 74’lük bir destek gördü

Almanya’da anket: Türkiye’ye güven azaldı, Ermeni Soykırımı tasarısına destek
Almanya televizyonu ARD'de yayınlanan bir anketin sonuçlarına göre, Almanya vatandaşlarının yüzde 91'i, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetimindeki Türkiye'ye güvenmiyor. Türkiye'ye güvenmeyenlerin oranının nisan ayına göre yüzde 12 arttığı kaydedildi. Ankete katılanların sadece yüzde 7'si Türkiye'nin güvenilir bir partner olduğuna inanıyor.

Almanya kamuoyunda Türkiye'ye karşı artan güvensizlik, Türkiye-AB ilişkileri ile ilgili görüşlere de yansıyor. Ankete katılanların yüzde 89'u AB'nin Türkiye vatandaşlarına vize muafiyeti tanıması için Türkiye'nin tüm kriterleri yerine getirmesi gerektiği görüşünü savunuyor. Ankete göre sadece yüzde 7'lik kesim, sığınmacı anlaşmasını tehlikeye atmamak için Türkiye'ye taviz verilmesi gerektiği görüşünde.

ERMENİ SOYKIRIM TASARISINA DESTEK

Federal Meclis'te kabul edilen Ermeni soykırım tasarısı da Almanya kamuoyunda büyük destek gördü. Ankete katılanların yüzde 74'ü, Meclis’in 1915’i soykırım olarak nitelendirmesinden yana görüş bildirdi, yüzde 18'lik kesim karşı görüşü savundu.

Ancak diğer yandan yüzde 46'lık kesim, Almanya siyasetinin 100 yıl sonra niye bu konuyla meşgul olduğunu anlayamadığını kaydetti. Ankete katılanların yüzde 57'si soykırım kararının Türkiye ile ilişkileri büyük ölçüde kötüleştireceği endişesini dile getirdi.

MERKEL'E DESTEK DE DÜŞÜŞTE

Aynı anket, Başbakan Angela Merkel'in de iç siyasetteki puanının düştüğünü gösteriyor. Almanların yüzde 57'si Merkel liderliğindeki federal hükümetin çalışmalarından memnun değil. Merkel'in kendisine yönelik memnuniyet de düşüşte. Merkel'den memnun olanların oranı son dört hafta içinde beş puan daha gerileyerek yüzde 50'ye düştü.

Geçen yıl Merkel'in başbakanlığından memnuniyet duyan Almanların oranı yüzde 75'ti. Merkel'e olan desteğin düşüşü geçen yıl Almanya sınırlarına dayanan mülteci krizi ile başlamıştı.

Kamuoyu araştırmaları şirketi infratest dimap'ın 30-31 Mayıs'ta yaptığı ankete bin altı Alman vatandaşı katıldı.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2016, 10:29

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER