Almanya'yla İncirlik krizi aşıldı: Alman heyet İncirlik'e geliyor

Almanya Büyükelçisi, "6 vekil Çarşamba günü İncirlik'e gidecek" dedi

Almanya'yla İncirlik krizi aşıldı: Alman heyet İncirlik'e geliyor

İncirlik Üssü'nde görev yapan askerlerini ziyaret etmek için 6 kişilik Alman heyeti Türkiye’ye gelecek.
 
Milliyet’te yer alan habere göre, Almanya Meclisi Savunma Komisyonu üyelerinden oluşan 6 kişilik heyet, İncirlik Üssü’nde görev yapan Alman askerlerini ziyaret etmek için Çarşamba günü İncirlik'e gelecek.
 
İncirlik ziyareti öncesinde Ankara’ya gelecek olan heyet burada Milli Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile görüşme gerçekleştirecek.
 
Ankara temaslarının ardından 6 kişilik heyet, İncirlik’e geçecek.
 
İncirlik’te bulunan Alman askerleri ziyaret edecek olan heyet, ayrıca Türk ve Amerikan askeri yetkilileri ile de görüşme gerçekleştirecek.
 
Savunma komisyonu heyeti, İncirlik Üssü’ndeki Alman askerlerin görev şartlarının yanında IŞİD’e karşı mücadeleyle ilgili güncel durum hakkında bilgi edinecek.
 
KRİZ OLMUŞTU
 
Türkiye ve Almanya arasındaki İncirlik geriliminin, Almanya Meclisi’nin 2 Haziran oturumunda 1915’te yaşananların Ermeni Soykırımı olarak tanımasından kaynaklandığı iddia edilmişti.
 
Almanya Savunma Bakanlığı müsteşarının planlanan İncirlik üssü ziyareti Haziran ayında Ankara tarafından iptal edilmiş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu "Konuşlu birlikteki askerler dışındaki kişilerin gelmesini uygun görmüyoruz" demişti.
 
Almanya'da da hükümet Temmuz ayında, Türkiye'nin, Alman milletvekillerinin İncirlik üssünde bulunan Alman askerlerini ziyaret etmelerine izin vermemekte ısrar etmesi durumunda üsteki askerlerini geri çekeceğini duyurmuştu.

Eylül ayındaysa Almanya parlamentosu heyetinin İncirlik'teki Almanya birliğini ziyaret etmesine Türkiye'nin yeşil ışık yaktığı öne sürülmüştü.
 
 

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2016, 10:32
YORUM EKLE