Almanya ve İsviçre'de ırkçı saldırılar; Hannover'de 1 ağır yaralı

Hannover'de bir Kürt gencini bıçakla ağır yaraladılar

Almanya ve İsviçre'de ırkçı saldırılar; Hannover'de 1 ağır yaralı

Avrupa ülkelerinde ırkçı grupların yapmak istediği gösteriler antifaşist göçmen örgütleri tarafından protesto edildi. Hannover'de ırkçılar bir Kürt gencini bıçakla ağır yaraladı. Bern'de göçmenler püskürttü.

ALMANYA

Almanya'nın Hannover kentinde Türkiyeli ülkücüler tarafından ırkçı miting düzenledi. Faşizmi temsil eden semboller taşıyan ırkçı güruh eylemi protesto eden Kürt göçmenlere saldırdı. Bu esnada Steintor Platz yakınlarında bir Kürt genci boğazından aldığı bıçak darbeleriyle ağır yaralandı.

Alman polisi saldırganı bir evin merdiven boşluğunda yakalayarak gözaltına aldı. Saldırıya uğrayan M.Ö simli yurtsever gencin sağlık durumu ciddiyetini koruduğu belirtildi.

İSVİÇRE

AKP’nin Avrupa örgütlemesi olan UETD tarafından düzenlenen ırkçı gösteri devrimci yurtsever göçmen örgütlülükleri tarafından engellendi. İsviçre polisinin göçmenlere saldırdığı protesto esnasında bir saldırgan arabasıyla kitlenin arasına daldı, bir Kürt göçmen ağır yaralandı.

Türkiyeli ve Kürdistanlı göçmen örgütlerinin oluşturduğu Demokratik Güç Birliği'nin çağrısıyla ırkçı gösterinin yapılacağı Helvetia Platz'da toplanan binlerce kişi göstericileri engelledi. Irkçı grubun miting alanına girmesini engelleyen Güç Birliği üyelerine polis gaz bombası ve plastik mermilerle saldırdı, ancak kitle alanı terk etmedi. Polis saldırıları aralıklarla birkaç kez sürerken, ara sokaklarda toplanmaya çalışanların içindeki bir grup Kürt göçmenlerin üzerine araba sürdü. Saldırıda bacağı kırılan bir kişi ağır yaralanırken, polis saldırıları nedeniyle toplam 7 kişinin yaralandığı öğrenildi.

İsviçre Demokratik Güç Birliği üyeleri saldırılara rağmen ırkçıların gösteri yapmasını engellerken, İsviçreli bir devrimci genç gözaltına alındı. (ETHA)

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2015, 12:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

avrupa sol teskilatlanda daha fazla türkiyeli devrimci ve demokrat bulunmali partilerde fasist türkler ihrac edilmeli cünkü bu fasistler kariyer pesinde ve kürdlerin ismini bile anmiyolar. isvicre sosyalist partisine kene gibi yapismislar.

Ömer
Ömer - 3 yıl Önce

Hannoverde düzenlenen miting tamamen kardeşçe bir havada geçti, Türk ve Kürt kardeşliğinden ve Şehitler üzerinden sloganlar atıldı ancak tabiki durumu fırsat bilen aşırı milliyetçiler de araya sızmışlardı. Ancak bu demokratik gösteriden rahatsız olanlar ellerinde Apo bayraklarıyla steintor gösteri alanını basmak istediler bu sırada da arbede çıktı ve bir genç yaralandı. Durumu Şu an normal.