Almanya'nın eski Başbakanı Helmut Schmidt hayatını kaybetti

Almanya'nın eski Başbakanı Helmut Schmidt 96 yaşında öldü

Almanya'nın eski Başbakanı Helmut Schmidt hayatını kaybetti

Almanya’nın en önemli devlet adamlarından biri olan eski başbakan Helmut Schmidt hayatını kaybetti.

Özel doktoru Heiner Greten tarafından yapılan açıklamada, 96 yaşındaki Helmut Schmidt’in bugün saat 14.30 sularında vefat ettiği belirtildi.

Uzun süre hastanede tedavi gören Helmut Schmidt, bir süredir kendi evinde bulunuyordu. Son günlerde durumu iyice kötüleşen Helmut Schmidt, Eylül ayında ameliyat geçirmişti.

Schmidt'in ölümünün ardından açıklama yapan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Schmidt'i "büyük Avrupalı" sözleriyle niteledi.

HELMUT SCHMIDT KİMDİR?

23 Aralık 1918’de Hamburg’da dünyaya gelen Helmut Schmidt, 1967-1969 yılları arasındaki büyük koalisyonda Sosyal Demokrat Parti SPD’nin liderliğini yaptı, sonra Savunma ve Maliye Bakanlığı görevlerinde bulundu. Helmut Schmidt 1974-1982 yılları arasında ise, Almanya Başbakanı olarak görev yaptı.

Schimidt, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üye olma ihtimaline olumlu bakmadı. Türkiye için "Türkiye'ye adaylık statüsü verilmesi hatadır. Hatta Sevr Anlaşması'nın imzalanmış olmasına karşın Türkiye'nin bölünmemiş olması da bir hatadır" ve "AB'nin geleceğinde ne olursa olsun AB içinde Türkiye'nin yeri yoktur, 70 milyon Türk'ü Avrupa içinde dolaştıramayız... Adaylık statüsü verilmesi baştan beri hatadır" ifadelerini kullanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2015, 18:09

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER