Almanya'da darbe karşıtı miting: Erdoğan’ın mesajı okundu

Köln’de düzenlenen darbe karşıtı mitinge Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın video konferansla bağlanmasına izin verilmezken, mitingde Erdoğan’ın mesajı okundu

Almanya'da darbe karşıtı miting: Erdoğan’ın mesajı okundu

Almanya’nın Köln kentinde “Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi” düzenlendi.

Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç ile AKP'li vekillerin katıldığı miting, Köln’deki Deutzer Werft Meydanı’nda gerçekleşti.

Miting öncesi düzenlenen yürüyüşe, Alman aşırı sağcılar ve ‘Erdoğan karşıtı’ eylemciler de eşlik etti.

Köln Katedrali önünde toplanan sol gruplar ise, Erdoğan’ı ve aşırı sağcı Pro NRW’yi protesto etti.

ERDOĞAN’IN MESAJI

Katılımcılara telekonferansla seslenmesi Almanya’da mahkeme kararıyla yasaklanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı da mitingde paylaşıldı.

Erdoğan’ın yazılı mesajı Köln’de okundu. Erdoğan mesajı şöyle:

“Türkiye, 15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan gece, tarihinin başlangıcı itibariyle en karanlık ama hamdolsun bitişi itibariyle en şanlı günlerinden birini yaşamıştır. O gece milletimiz köken, bölge mezhep, meşrep farkı gözetmeksizin, kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla, her kesimden insanıyla milli irade ve demokrasiye olan bağlılığını tüm dünyaya örnek olacak şekilde göstermiştir.

“15 Temmuz gecesi meydanlarda AK Partilisi, CHP’lisi, MHP’lisi, şu ya da bu partili yoktu. Sünnisi, Alevisi, Caferisi, milliyetçisi, muhafazakarı, sosyal demokratı yoktu. O gece sokaklarda ve meydanlarda farklı düşünceler, farklı hesaplar değil, sadece ve sadece özgürlük ve demokrasi sevdalısı bir millet vardı.”

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2016, 16:04
YORUM EKLE