Almanya Cumhurbaşkanı: Yıllardır Erdoğan'la çalışan kişiler ya hapiste ya da ağzını açamıyor, kabul etmiyoruz

Gabriel'in Almanya'daki Türklere hitaben yazdığı mektup Bild gazetesinde dün yayımlanmıştı

Almanya Cumhurbaşkanı: Yıllardır Erdoğan'la çalışan kişiler ya hapiste ya da ağzını açamıyor, kabul etmiyoruz

Almanya Cumhurbaşkanı Frank- Walter Steinmeier, ZDF kanalına verdiği yaz söyleşisinde Alman hükümetinin geçen hafta Türkiye'ye karşı açıkladığı yaptırımları desteklediğini söyledi.

Sputnik'te yer alan habere göre, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in Almanya'daki Türklere hitaben yazdığı açık mektubu da memnuniyetle karşıladığını belirten Steinmeier "Bu gerçekten çok acı ve bu nedenle Türk asıllı vatandaşlarımıza bir açıklama yapmak gerekiyordu" dedi. 

Gabriel'in Almanya'daki Türklere hitaben yazdığı mektup Bild gazetesinde dün yayımlanmıştı. Alman vatandaşlarının Türkiye'de tutuklanması nedeniyle Türkiye'ye karşı yeni bir politika benimsemek durumunda kaldıklarını ifade eden Gabriel mektubunda, "Biz her zaman Türkiye ile iyi ilişkilerden yana olduk, çünkü Almanya ve Türkiye arasındaki iyi bir ilişkinin sizler için önemli olduğunu biliyoruz" demişti.

Erdoğan da bu sabah Körfez ziyareti öncesi yaptığı açıklamada Gabriel'e yanıt vermişti: "Alman Dışişleri Bakanı'nın şahsında Alman yetkililerine şu ana kadar bir şeyi devamlı söyledim: Lütfen, bizler NATO'da beraberiz. Avrupa Birliği süreci içinde müzakereci bir devletiz. Dolayısıyla aramızdaki stratejik ortaklık yeni değil. Uzun zamandır olan bir ortaklığımız var. Bu ortaklığa gölge düşürecek herhangi bir adım atılmamalıdır"
 

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2017, 10:18

Demokrat Haber’e Destek Olun >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER