Alman bakan İncirlik'e alternatif bakmak için Ürdün'e gitti

Türkiye,  Alman parlamenterlerin İncirlik'e girmesini engellemişti

Alman bakan İncirlik'e alternatif bakmak için Ürdün'e gitti

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Türkiye'nin Alman parlamenterlere İncirlik üssüne giriş izni vermemesinin ardından alternatif aramak için Ürdün’e gitti.

Leyen, "Türkiye'den taşınmak zorunda kalma ihtimalimize karşı hazır olmak zorundayız" ifadelerini kullandı.

Ürdün'de önce Kral Abdullah'la görüşen ardından Azrak Havaüssü'nü ziyaret eden von der Leyen, üsten bir hayli etkilendiğini söyledi.

Leyen, "Bu hava üssündeki oldukça fazla potansiyel var. Olumlu bir karşılama ve bolca destek gördüğümüz için çok memnunuz" ifadelerini kullandı.

‘HAZIR OLMAK ZORUNDAYIZ’

Almanya'nın üsle ilgili olarak son kararını henüz vermediğini ve Türkiye ile görüşmelerin halen devam ettiğini söyleyen Almanya Savunma Bakanı, "Taşınmak zorunda kalma ihtimalimize karşı hazır olmak zorundayız" şeklinde konuştu.

Irak ile Suriye'ye sınırı bulunan Ürdün'ün aynı zamanda ABD'nin öncülüğünü yaptığı IŞİD karşıtı koalisyonda bulunmasının, Azrak Havaüssü'nü Almanya için cazip kıldığı belirtildi.

Von der Leyen, yaptığı konuşmada Alman parlamenterlerin yurtdışındaki Alman birliklerini ziyaret edebilmelerinin kendileri için kritik önemde olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2017, 15:12
YORUM EKLE