Albert Einstein Müzesi açılıyor

Einstein House için terk edilmiş bir gözlemevi kullanılacak

Albert Einstein Müzesi açılıyor

Tarihin döngüsünü değiştirecek bilim insanına adanacak Einstein House için terk edilmiş bir gözlemevi kullanılacak.

Albert Einstein Müzesi’ni Kudüs’e açma fikri şehirde yer alan Hebrew University’ye ait. Zaten müzeye çevrilecek olan atıl gözlemevi de bu üniversitenin bünyesinde bulunuyor. Yenilenecek yapıda Einstein’ın kişisel eşyaları ve arşivi sergilenecek.

Sanatatak.com'da yer alan habere göre Nobel ödüllü fizikçi için İsrail ve üniversite uzun zamandır bir müze inşa etmek istiyordu. Hatta dönemin İsrail Cumhurbaşkanı Shimon Peres, Frank Gehry ve Daniel Libeskind gibi Yahudi-Amerikalı mimarlarla iletişime geçmiş ancak 20 milyon dolarlık bedel projeyi rafta bırakmıştı.

Yeni alınan kararla birlikte gözlemevi 5 milyon dolara Einstein Müzesi’ne dönüştürülecek. Şehrin yeni hafif metro hattı sayesinde de ziyaretçilerin kolayca ulaşabileceği bir yer olacak.

Proje için düzenlenen yarışmada finale dört mimar kaldı ve mimar olarak Arad Simon seçildi. Hali hazırda 500 metrekareye sahip binanın yanına ya da üstüne inşaat yapmadan ve var olan dokuyu bozmak istemeyen mimar, genişletmenin toprak altına doğru yapılacağını söylüyor.

İnşaatın ne zaman başlayacağı ise henüz belli değil.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2017, 14:14

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER