Afganistan'da Kur'an gerilimi artıyor

Afganistan'da Amerika karşıtı gösteriler tırmanıyor...

Afganistan'da Kur'an gerilimi artıyor

Amerikan hava üssünde Kur’an nüshalarının yakıldığının ortaya çıkmasının ardından gerilim tırmanarak devam ediyor. Kabil ve Celalabad’daki gösterilerde bir kişi öldü, en az 21 kişi yaralandı.

 

Deutsche Welle’nin haberine göre, Afganistan'daki Bagram hava üssünde Amerikan askerlerinin Kur'an-ı Kerim nüshalarını yaktığının ortaya çıkmasının ardından protesto gösterileri sürüyor. Bugün de başkent Kabil'de düzenlenen gösterilere şiddet karıştı. Otomobiller ateşe verildi, dükkanlara saldırıldı, yüzlerce göstericiyle polis arasında çatışmalar çıktı. Polisin göstericilere ateş açması sonucu en az 11 kişinin yaralandığı bildiriliyor.

 

Ülkenin doğusundaki Celalabad kentinde de bine yakın üniversite öğrencisi, kentin ana caddelerinden birini kapattı. ‘Amerikalılara ölüm, Obama'ya ölüm' sloganları atarak ABD Başkanı Barack Obama'nın posterini yakan göstericiler, kent yakınlarındaki Camp Phoenix Amerikan üssüne de taşlarla saldırdı. Salı günü de binlerce öfkeli gösterici Bagram hava üssü önünde protesto gösterileri düzenlemişti.

 

NATO komutasındaki Uluslararası Güvenlik Destek Gücü ISAF'ın Komutanı General John Allen, salı günü bir açıklama yaparak, aralarında Kuran nüshalarının da bulunduğu dini içerikli materyale yönelik ‘uygunsuz' muamele nedeniyle özür dilemiş, ancak olayın tam olarak nasıl gerçekleştiği ile ilgili ayrıntılı bilgi vermemişti. Allen, salı günü akşam saatlerinde yaptığı açıklamada ise Kuran nüshalarının ‘yanlışlıkla' yakıldığını söylemişti.

 

Amerikan kaynakları, Bagram üssündeki hapishanede mahkûmların Kur'an nüshaları yoluyla haberleştiklerinden şüphelenildiğine dikkat çekiyor. General Allen olayın kapsamlı bir şekilde soruşturulacağını ayrıca mart ayından itibaren ISAF'a bağlı her askerin dinî materyaller konusunda nasıl davranılacağı ile ilgili eğitimden geçirileceğini açıkladı. Amerikan Savunma Bakanı Leon Panetta da özür dileyerek, bu tür bir olayın bir daha yaşanmaması için gerekli tüm adımların atılacağı sözü vermişti.

 

Afganistan'daki Amerikan askerleri yaklaşık altı hafta önce bir başka skandala neden olmuş, ortaya çıkan bir video kaydında, öldürülmüş Taliban militanları üzerine idrarını yapan Amerikan deniz piyadeleri infiale yol açmıştı.

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2012, 16:51
YORUM EKLE