Afganistan'ın ilk kadın yönetmeni silahlı saldırıya uğradı

Saldırıda Sahar’ın kendisi dışında koruması ve şoförü de yaralandı

Afganistan'ın ilk kadın yönetmeni silahlı saldırıya uğradı

Afganistan’ın en tanınmış oyuncularından, yapımcı ve Afganistan’ın ilk kadın yönetmeni olan Saba Sahar başkent Kabil’de silahlı saldırıya uğradı. Saldırıda Sahar’ın kendisi dışında koruması ve şoförü de yaralandı.

BBC muhabiri Yalda Hakim, Twitter’da yaptığı paylaşımda, işe giderken saldırıya uğrayan Sahar’ın hastanede tedavi altında olduğunu söyledi.

Uluslararası Af Örgütü, Sahar’a yapılan saldırıyı kınadı. Sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan Uluslararası Af Örgütü,  “İnsan hakları savunucularına, siyasi aktivistlere, gazetecilere ve film aktörlerine yönelik saldırı ve suikastlardaki artış çok endişe verici. Bu saldırılar ciddi şekilde soruşturulmalı ve failler cezalandırılmalıdır. Yetkililer tehdit altında olanları korumalıdır” dedi.

YÖNETMENLİK DE YAPTI

Saba Film Enstitüsü’nün kurucusu olan sanatçı bugüne kadar üç bağımsız filmin yönetmenliğini yaptı. Komiser Amanullah isimli 24 bölümlük dizinin yönetmen koltuğunda oturan Sahar, dizide aynı zamanda başrolü de oynadı. Cesur ve dürüst bir kadın polis karakterini oynayan Sahar, erkeklerin dünyasında terörle mücadele ediyordu.

DAHA ÖNCE DE ÖLÜM TEHDİTLERİ ALMIŞTI

Sanatçı daha önce İngiliz Guardian gazetesine verdiği bir röportajda “Afgan kadınlarının erkeklerin yaptığı her şeyi yapabileceğini göstermek istiyorum” demişti. Sahar,  “Kızlarını ve eşlerini eve kapatan muhafazakarlara kızlarının ve eşlerinin eğitim almalarının, biraz para kazanmalarının, Afganistan’ın yeniden inşasına yardım etmeleri için onların dışarı çıkmalarına izin vermelerinin ne kadar önemli olduğunu göstermek istiyorum" ifadelerini kullanmıştı.

Aynı röportajda bu isteklerin bir bedelinin olduğunu da belirten ünlü aktrist şunları söylemişti:

“Ancak örnek olarak yaşamanın bir bedeli vardır. Her sabah evden çıktığımda ölebileceğimi biliyorum, ailemi bir daha asla göremeyebilirim”

Birkaç yıl önce telefon yoluyla ölüm tehditleri aldığını söyleyen Sahar “Sevdiklerime veda etmemi söylediler çünkü yakında ölebilirim” demişti. Sahar aynı röportajda artık tabancası ve silahlı koruması olmadan evden asla çıkmadığını da dile getirmişti. 

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2020, 13:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER