Afganistan'dan Yunanistan'a 4 bin km yürüdü, şimdi hayatta kalmak için vücudunu satıyor

İstemediği bir işi yaparak hayatta kalmaya çalışan çok sayıda gençten biri olan Kasım, Almanya'ya gidememesi halinde hayatına son vereceğini söylüyor

Afganistan'dan Yunanistan'a 4 bin km yürüdü, şimdi hayatta kalmak için vücudunu satıyor

Afganistan'daki yaşamını bir kenara bırakıp Avrupa'da yaşamak isteyen bir diş hekimliği fakültesi öğrencisi yürüyerek İran ve Türkiye üzerinden vardığı Yunanistan'da şimdi hayatta kalma mücadelesi veriyor.

Yola çıktığında 17 yaşında olan Kasım adlı Afgan bu uzun yolculuğunda 4 bin kilometreden fazla yürüdü. Kararlılıkla çıktığı yolculuğu tamamlayan Kasım, şimdilerde Atina'daki Omonia meydanında vücudunu satarak hayatta kalmaya çalışıyor.

Euronews'te yer alan habere göre vücudunu sattığını Afganistan'daki ailesinden saklayan, bu yüzden gerçek adını açıklamayan Kasım, "Buradaki bütün yaşlı erkekler seks için burada." diyor.

Bu iş yapmak mecburiyetinde kaldığını söyleyen Kasım, ekliyor: "Aslında bu büyük bir ayıp. Biz eşcinsel değiliz, bu işi yapmak istemiyoruz. Ama sokakta yaşarsanız, yapmak zorunda kalıyorsunuz."

Birlikte olduğu kişi başına 20 Euro para aldığını söyleyen Kasım, yaşanan mülteci akını sonrası fiyatların düştüğüne dikkat çekiyor.

Bu sözleri sarfeden Kasım'ın az ötesinde beyaz yaşlı adamlar gençlerle ayaküstü pazarlıklar yapıyor.

Yunanistan'ın iki yıl önce Batı Avrupa ülkelerine giden kapıları kapatmasının ardandan Kasım da burada sıkışıp kalanlardan.

Birleşmiş Milletler'e göre ülkede bu durumda olan 50 bin kişi var. 2008 ekonomik krizinin yaralarını hala sarmaya çalışan Yunanistan, Avrupa'da en yüksek işsizlik oranına sahip olan ülke.

Yunanistan'da Kasım dışında fuhuş yapan çok sayıda Suriyeli, Afgan, Iraklı ve Pakistanlı genç var. Sık sık bombaların patlatıldığı memleketi Kabil'den kaçarak Almanya'ya ulaşmak isteyen Kasım, İran, Türkiye, Bulgaristan ve Sırbistan'dan sonra kendisini Yunanistan'da buldu.

Bir yıla yakın zamanını Sırbistan'da geçiren Kasım, şansını Yunanistan'da denemek istemiş. Ancak Atina'da da bunalan 19 yaşındaki Afgan, Almanya'ya gitmek için dört kez sahte pasaportla girişimde bulunmuş ancak başarısız olmuş.

İstemediği bir işi yaparak hayatta kalmaya çalışan çok sayıda gençten biri olan Kasım, Almanya'ya gidememesi halinde hayatına son vereceğini söylüyor.

Yunanistan'da polis teşkilatının bağlı olduğu Sivil Koruma Bakanlığı, yaptıkları inceleme sonucunda Atina'da cinsel rüşt yaşına ulaşmamış kişilerin belli gruplar tarafından istismar edildiğine dair bir bulguya rastlanmadığını açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2018, 21:59

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER