Afganistan'da canlı bomba saldırısı; çok sayıda ölü var

Kabil'deki son büyük saldırı, ülkenin en büyük askeri hastanesine mart ayında düzenlenmişti

Afganistan'da canlı bomba saldırısı; çok sayıda ölü var

Afganistan'ın başkenti Kabil'de bomba yüklü bir araçla gerçekleştirilen saldırıda en az 80 kişi hayatını kaybetti, 350 kişi yaralandı.

Almanya Büyükelçiliği ile diğer diplomatik misyonlara yakın bulunan Zanbak Meydanı etrafında meydana gelen saldırı yüzünden ölenlerin çoğunun sivil olduğu tahmin ediliyor.

Saldırının gerçekleştirildiği yerin yakınında aynı zamanda başkanlık sarayı ile İngiltere, Fransa, Hindistan, Japonya ve Çin büyükelçilikleri bulunuyor.

Fransa'nın Avrupa İlişkileri Bakanı Marielle de Sarnez yaptığı açıklamada Fransız ve Alman büyükelçiliklerinin saldırıda zarar gördüğünü ancak elçiliklerden hayatını kaybedenlerin olup olmadığının henüz netleşmediğini aktardı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre Hindistan Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj, elçiliktekilerin güvende olduğunu belirtirken Japonya Büyükelçiliği'nden iki görevlinin küçük yaralar aldığı kaydedildi.

Çin Büyükelçiliği de binalarının zarar gördüğünü belirtti.

Patlama, yerel saat ile 08:25'de Kabil'in en yoğun olduğu zamanlardan birinde gerçekleşti.

Çok güçlü bir şekilde gerçekleştiği belirtilen saldırıda metrelerce bile ötede bulunan binaların penceleri ve kapılarının havaya uçtuğu görüldü.

Saldırıyı henüz üstelenen olmazken genelde Afganistan'da düzenlenen saldırıların ardında Taliban ve IŞİD bulunuyor.

Kordonla çevrilen patlama alanına yaralıların aileleri ve yakınları akın ederken ambulanslar yaralıları hızlıca hastanelere taşıdı.

ŞEHRİN EN GÜVENLİ BÖLGESİ 

Fotoğraflarda çok sayıda ateş çıkan ve yanan araç olduğu görülüyor.

Patlamanın gerçekleştiği alan güvenlik güçleri tarafından sarıldığı için tam olarak saldırının verdiği zarar ile ilgili bilgi alınamıyor.

3 metre yüksekliğinde duvarlarla çevrili bölgenin başkentin en güvenli alanı olduğu biliniyor.

Sağlık Bakanlığı, ölü sayısının artmasından endişe duyduklarını açıkladı.

İçişleri Bakanlığı ise kan bağışında bulunulması çağrısı yaptı.

Saldırıyı henüz kimin gerçekleştirdiği bilinmezken Taliban geçen ay yaptığı açıklamada genelde yabancı misyonların hedef alınacağı büyük bir saldırıya geçtiklerini duyurmuştu.

Amerikan ordusu ve Dışişleri Bakanlığı ise en son Taliban ile mücadelede Afganistan'a yardım etmek için üç bin takviye asker gönderilmesi tavsiyesinde bulundu.

Afganistan'da halihazırda 8 bin 400 Amerikan askeri var. Nato'nun ise 5 bin askeri bulunuyor.

Bu ayın başında ise Kabil'de NATO konvoyuna ABD Büyükelçiliği yakınında düzenlenen intihar saldırısında sekiz kişi ölmüş, saldırıyı IŞİD üstlenmişti.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2017, 19:45

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER