Açlık grevinde olan insan hakları avukat Sotoudeh, hastaneye sevk edildi.

Nasrin Sotoudeh, zorunlu olarak başörtüsü takmayı protesto eden kadınlara verdiği destek nedeniyle tutuklanmış ve 12 yıl hapse mahkum edilmişti

Açlık grevinde olan insan hakları avukat Sotoudeh, hastaneye sevk edildi.

İran’da cezaevinde tutuklu bulunan insan hakları avukatı Nasrin Sotoudeh, 11 Ağustos’ta ülkedeki siyasi tutukluların serbest bırakılması ve koronavirüsü salgını sürecinde tutukluların durumuna dikkat çekmek amacıyla açlık grevine başladığını duyurmuştu.

AFP’ye konuşan Nasrin Sotoudeh’in eşi Reza Khandan, tutuklu hak savunucusunun durumunun kötüleşmesi üzerine Tahran’daki Taleghani Hastanesi’ne kaldırıldığını söyledi.

Sadece birkaç dakika Sotoudeh’i görmesine izin verildiğini söyleyen Khandan, eşinin çok fazla kilo kaybettiğine ve kötü durumda olduğuna dikkat çekti.

Khandan, cezaevi yönetiminin mahpuslar konusunda bilgi vermediğini ve eşinin hastaneye kaldırıldığı bilgisinin dahi kendilerine bildirilmediğini de sözlerine ekledi.

Avrupa Parlamentosu tarafından verilen Sakhorov Düşünce Özgürlüğü Ödülü sahibi 57 yaşındaki Nasrin Sotoudeh, zorunlu olarak başörtüsü takmayı protesto eden kadınlara verdiği destek nedeniyle tutuklanmış ve 12 yıl hapse mahkum edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2020, 10:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER