Aborjinlerin kutsal Ayers kayalığı ziyarete kapatıldı

Aborjin Anangu halkı, kendileri için kutsal olduğunu belirtikleri kayaya tırmanışların yasaklanması için uzun yıllardır kampanya yürütüyordu

Aborjinlerin kutsal Ayers kayalığı ziyarete kapatıldı

Avustralya’da Ayers Kayası’nın bulunduğu Uluru-Kata Tjuta Milli Parkı Yönetim Kurulu’nun 2017’de sit alanının manevi öneminin yanı sıra güvenlik ve çevresel nedenlerle tırmanışı sona erdirmek için aldığı karar yürürlüğe girdi.

Avustralya’nın yerli halkı Aborjinlerin hassasiyetleri göz önüne alınarak verilen karar gereğince Uluru’ya tırmanış, bugün yerel saatle 16.00 (TSİ 08.00) itibarıyla sona erdi. Yasaktan önce dün son kez Uluru’ya tırmanma şansını kaçırmak istemeyen yüzlerce ziyaretçinin, sabahın erken saatlerinden itibaren giriş kapısı önünde uzun kuyruklar oluşturdukları belirtildi.

Victoria eyaletinden Ayers Kayası’na tırmanmak için geldiklerini belirten Katrina ve Paul Ballinger, “İnanılmaz, kayaya çıkmak için bu kadar yol kat ettiğimize sevindim” dedi.

Uluru’nun da içinde bulunduğu bölgenin tapusunu 34 yıl önce alan Aborjin Anangu halkı, kendileri için kutsal olduğunu belirtikleri kayaya tırmanışların yasaklanması için uzun yıllardır kampanya yürütüyordu. Yaklaşık iki yıl önce Uluru-Kata Tjuta Milli Parkı Yönetim Kurulunun oy birliğiyle aldığı kararla, Uluru’ya tırmanışın 26 Ekim 2019’dan itibaren yasaklanacağını duyurmuştu.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Ayers Kayası’nın, “dinlenmeyi” hak ettiğini belirten Uluru-Kata Tjuta Milli Parkı Yönetim Kurulu Başkanı Donald Fraser, “Burası hassas bir alan ve kapatmamız gerekiyor. Bu büyük kayanın dinlenme zamanı geldi artık ayak seslerinin susması lazım” ifadelerini kullanmıştı.

TURİSTLER BÜYÜK İLGİ GÖSTERİYORDU

Resmi verilere göre, her yıl yüz binlerce turistin ziyarete ettiği bölgede, Uluru’ya tırmananların oranı yüzde 20’nin altında. Kötü hava koşulları ve güvenlik nedeniyle zaman zaman tırmanışa kapatılan bölgede, 1950’den bu yana 35 kişi hayatını kaybetti.

Avustralya’nın orta kısmındaki Alice Spring kentine 450 kilometre uzaktaki Uluru, 348 metre yüksekliğinde ve çevresi yaklaşık 10 kilometrelik kum taşından oluşan kaya formasyonu özelliği taşıyor. Avustralya’nın en fazla tanınan bölgeleri arasında yer alan ve güneşin ışığına göre farklı renklerde görünen Uluru, şafakta turuncu, gün içinde kahverengi, gün batımında ise kızıl renkleriyle turistlerin ilgisini çekiyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2019, 09:45

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER