AB’den, Ukrayna vatandaşlarına vize muafiyeti

Ukrayna vatandaşları, 11 Haziran'dan itibaren vizesiz olarak Schengen ülkelerine seyahat edebilecek

AB’den, Ukrayna vatandaşlarına vize muafiyeti

Ukrayna vatandaşlarına Schengen bölgesine seyahatlerinde vize muafiyeti sağlayan anlaşma, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun da katıldığı törenle imzalandı.

İmza törenine Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko'nun yanısıra Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani ve AB Dönem Başkanı sıfatıyla Malta Başbakanı Joseph Muscat katıldı.

Törenden sonra Poroşenko ve Tajani ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda ilk sözü alan Antonio Tajani, Ukrayna'nın Avrupa Birliği'nin (AB) güvenliği için çok önemli bir ülke olduğunu kaydederek, "AP ve AB kurumları olarak Ukrayna'da bir çözüm için pozitif görüşe sahibiz" dedi.

TAJANİ: AB İLE UKRAYNA ARASINDA YENİ BİR DÖNEM İÇİN BAŞLANGIÇ

Ukrayna vatandaşlarına vize serbestisi için yoğun bir çaba sarfettiklerini belirten Tajani, "Vize serbestisi, AB ve Ukrayna arasında yeni bir dönem için başlangıçtır" ifadelerini kullandı.

POROŞENKO: BUGÜN TARİHİ BİR GÜNDÜR

Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko da yaptığı açıklamada, "Bugün kesinlikle tarihi bir gündür. Bugün AB için de Ukrayna için de tarihi bir gündür" diye konuştu. Poroşenko, atılan imzanın Ukrayna'nın Sovyetler Birliği dönemine veda edip, Avrupa ailesine geri dönüş anlamına geldiğini belirtti.

11 HAZİRAN'DAN İTİBAREN VİZESİZ SEYAHAT EDEBİLECEKLER

Kararın AB resmi gazetesinde yayımlanmasından sonra Ukrayna vatandaşları, 11 Haziran'dan itibaren vizesiz olarak Schengen ülkelerine seyahat edebilecek.

Yeni düzenlemeye göre biyometrik pasaport sahibi tüm Ukrayna vatandaşları, turistik, iş amaçlı veya aile ziyareti olmak üzere her türlü ziyaretlerinde vizeden muaf tutularak Schengen ülkelerinde 90 gün kalabilecek.

Ukrayna vatandaşlarına AB ülkelerinde çalışma izni vermeyen düzenleme, Schengen'e taraf olmayan İngiltere'yi kapsamıyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2017, 22:17

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER