ABD’den Rojava’da hava üssü inşa ettiği iddialarına ret

Hava üslerinin Kobani ve Rimelan'da inşa edildiği öne sürülmüştü

ABD’den Rojava’da hava üssü inşa ettiği iddialarına ret

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Washington'un Suriye topraklarında 2 yeni havaalanı inşa ettiği veya mevcut havaalanlarını genişlettiği yolundaki iddiaları reddetti.

İddialara ilişkin açıklama yapan ABD Pentagon Sözcüsü Jeff Davis, “Suriye’de herhangi bir hava üssü inşa etmiyoruz veya işletmiyoruz” dedi.

ABD’nin bölgede özel kuvvetlerinin bulunduğunu belirten Davis, “Bunlara ikmal yapıldığı ve bu ikmalin bazı vasıtalarla bu kuvvetlere ulaştırıldığı doğrudur; ancak bu vasıtaların ne olduğunu söyleyemem” diye konuştu.

Erbil’den yayın yapan BasNews adlı haber sitesi dün, ABD’nin Cezire ve Kobani’de 2 askeri havaalanı inşa ettiğini iddia etmişti.

Haberini Suriye Demokratik Güçleri’nden üst düzey bir yetkilinin açıklamalarına dayandıran site, ABD’nin Rojava’da 2 askeri havaalanının inşasına başladığını ileri sürmüştü.

Habere göre, havaalanlarından birinin Cezire kantonundaki Rimelan’da inşa edildiğini belirten yetkili, “Rimelan’daki havaalanının inşaatı tamamlanmak üzere. Sadece teknik bazı eksikliklerin giderilmesi için uzman askeri bir ekibin çalışması devam ediyor” ifadelerini kullanmıştı.

Diğer havaalanının ise Kobani’nin güney doğusundaki Xirap Eşk (Harab İşk) köyünde inşa edildiğini kaydeden yetkili, “Havaalanı için 10 hektarlık arazi kullanıldı” demişti. 

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2016, 08:21

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER