ABD’den IŞİD’in Türkiye’de olduğu öne sürülen ‘Mali Emiri’ne yaptırım

ABD, bu yılın başında Türkiye’ye yerleştiğini iddia ettiği Mansur’u IŞİD’in “Musul Mali Emiri” olarak yaptırım listesine dahil etti

ABD’den IŞİD’in Türkiye’de olduğu öne sürülen ‘Mali Emiri’ne yaptırım

ABD Hazine Bakanlığı, IŞİD’in finansal yöneticisi olduğu gerekçesiyle Salim Mustafa Muhammed el Mansur’u yaptırımlar listesine ekledi.

DW’nin haberine göre, El Mansur, daha sonra IŞİD’e dönüşen el Kaide Irak kolu için 2009 yılında başlattığı faaliyetlerini IŞİD adına sürdürmek ve örgüte mali kaynak sağlamakla suçlanıyor.

El Mansur’a yönelik suçlamalar arasında “IŞİD’in Musul’u ele geçirdiği 2014 yılında kente yüz binlerce Irak dinarı para aktarmak, 2015 yılında IŞİD adına para aklamak ve transfer etmek, 2016 yılı ortası itibariyle Irak ve Suriye’den çıkarılan ham petrolün satışından sorumlu olmak” bulunuyor.

ABD Hazine Bakanlığı, el Mansur’un  2017 başında Türkiye’ye taşındığı iddia edilen sonra da örgütün “Musul Mali Emiri” olarak faaliyet gösterdiğini” iddia ediyor.

ABD Hazine Bakanlığının, “özel tanımlı küresel terörist” olarak sınıflandırdığı el Mansur’a yönelik yaptırımlar, ABD ve Irak’taki mal varlıklarının dondurulması ve kendisiyle iş yapılmasının yasaklanmasını içeriyor.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2017, 10:05

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER