ABD'den 'Dünya çapında uyarı': IŞİD misilleme yapabilir

ABD Dışişleri Bakanlığı, başta koalisyon ülkeleri olmak üzere tüm dünya ülkelerini uyardı...

ABD'den 'Dünya çapında uyarı': IŞİD misilleme yapabilir

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, Irak ve Suriye'de etkin olan ve günlerdir Rojava'nın Kobani Kantonu'nu kuşatan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne karşı hava saldırılarının başlamasından bu yana, IŞİD tarafından misilleme saldırılarına uğrama riskinin arttığını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, başta koalisyon ülkeleri olmak üzere tüm dünya ülkelerini uyardı.

Açıklama, bakanlığın Türkiye'nin Suriyeli muhaliflere eğitim ve silah desteği sağlayacağını açıklaması ile aynı güne denk geldi.

Bakanlığın açıklamasında, "İŞİD militanlarına hava saldırıları başladığından beri, örgütün ABD liderliğindeki koalisyona üye ülkelere misilleme saldırıları yapma riski yükseldi" denildi.

"Dünya çapında uyarı" başlıklı potansiyel tehditlere yönelik açıklamada, "IŞİD, hava saldırılarına karşı kendilerine destek vermek için, dünyanın neresinde olursa olsunlar kendi yandaşlarını IŞİD'e destek vermeye çağırdı. Özellikle Orta Doğu, Kuzey Afrika, Avrupa ve Asya başta olmak üzere tüm dünyada ABD'ye ve koalisyon ülkelerine karşı misilleme saldırıları olasılığı büyük oranda arttı" görüşüne yer verildi. (Radikal)

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2014, 00:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
salih bora
salih bora - 4 yıl Önce

...türkiye sınırıda deyılseniz işid sizi vuramaz korkmayın