ABD’den Binali Yıldırım’ın YPG iddialarına yanıt

Kirby, günlük basın toplantısında gündeme ilişkin soruları yanıtladı

ABD’den Binali Yıldırım’ın YPG iddialarına yanıt

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Başbakan Binali Yıldırım'ın “YPG'ye verdikleri silahları PKK kullanıyor” açıklamasına ilişkin, “Bu kürsüden daha önce de birçok kez söyledim. Biz YPG'ye mühimmat, silah ya da başka malzemeler vermiyoruz” ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, günlük basın toplantısında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Kirby, Başbakan Binali Yıldırım’ın “YPG’ye verdikleri silahları PKK kullanıyor” şeklindeki iddialarının hatırlatılması üzerine, ABD’nin YPG’ye mühimmat, silah ya da başka malzemeler vermediğini savundu. Başbakan Yıldırım’ın “Türkiye’de PKK’dan ele geçirilen silahların ABD’nin YPG’ye verdiği silahlar olduğu” sözlerine yönelik değerlendirmesi sorulan Kirby, “Bu kürsüden daha önce de birçok kez söyledim. Biz YPG’ye mühimmat, silah ya da başka malzemeler vermiyoruz, PKK da terörist bir grup” dedi.

ABD, YPG İLE İŞBİRLİĞİ YAPIYOR MU?

John Kirby, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, ABD’nin YPG ile işbirliği yaptığı ve “Bir terör örgütüne alan mı yaratmaya çalışıyorsunuz, bir terör devleti mi kurdurmaya çalışıyorsunuz, terör kantonu mu kurdurmaya çalışıyorsunuz” sözleri ile ilgili soruya da “bu sözleri kendisinin duymadığı ve okumadığı” yanıtını verdi, “Bu sözleri görmeden değerlendirme yapmayacağım” dedi.

Kirby, “Ancak şurası belli ve açık ki, IŞİD’e karşı koalisyonun lideri ABD, bu örgütü yenmek için zaman, enerji, güç ve yetenek yatırımı yapıyor. Bizim terörle mücadele çabalarımızın başarıya ulaştığını gösteren uzun kayıtlarımız da bulunuyor” diye devam etti.

“IŞİD’E ODAKLANMALARINI İSTİYORUZ”

Kirby, Suriye’de Türkiye’nin askeri unsurları ve Özgür Suriye Ordusu’nun ortaklaşa gerçekleştirdiği operasyonlara ilişkin attığı Twitter mesajı ile ilgili soruya da şöyle yanıt verdi: “Biz tüm koalisyon güçlerinin ortak düşman olan IŞİD’e odaklanmalarını istiyoruz. Buradan savaş alanına, kimin nereyi alacağına ilişkin bir değerlendirme yapmayacağım.

“Biz tüm koalisyon üyelerinin, içinde Suriyeli güçler, Türkiye ve öteki ülkeler de olmak üzere, koordine edilmemiş ve koalisyonun planının bir parçası olmayan askeri etkinliklere daha az odaklanmalarını, koalisyonun planı olan IŞİD’i yok etme planına daha çok odaklanmalarını istiyoruz.”

(Kaynak: Gazete Karınca)

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2016, 16:48
YORUM EKLE