ABD'de, 'trans onarım terapileri yasaklansın' kampanyası

17 yaşındaki trans gencin intiharının ardından ülkede 'trans onarım terapileri'nin yasaklanması için bir imza kampanyası başlatıldı

ABD'de, 'trans onarım terapileri yasaklansın' kampanyası

ABD’nin Ohio eyaletinde Leelah Alcorn adlı 17 yaşındaki trans gencin intiharının ardından cinsiyet kimliğinin değiştirilmesine yönelik 'trans onarım terapileri'nin federal düzeyde yasaklanması için bir imza kampanyası başlatıldı.

Change.org’da “Trans Onarım Terapilerini Yasaklamak için Leelah Kanunu’nu Çıkarın” adıyla düzenlenen kampanya ile Başkan Obama’dan ciddî ruh sağlığı sorunlarına yol açtığı belirtilen “onarım terapilerini” yasaklaması talep ediliyor.

“HUZUR İÇİNDE UYUMAMIN TEK YOLU TRANS MÜCADELESİNİN GÜÇLENMESİ”

Pembe Hayat’ın haberine göre, 16 yaşında trans beden inşa sürecini başlatmak istediğinde ailesinden gelen red cevabı, aşırı dindar Hristiyan terapistlere zorla götürülüşü, okulda yaşadığı akran zorbalığı ve şiddet, ailesinin sürekli olarak kendisine “yanlışsın”, “Tanrı hata yapmaz” diyerek dışlaması Leelah’ı intihara sürükledi.

Tüm şahsî eşyalarını trans örgütlerine bağışladığını belirten Leelah, ailelere de çocuklarına destek olmaları çağrısında bulundu: “Dindar olun olmayın, translara karşı olun olmayın ama çocuklarınıza ‘sen yanlışsın’ demeyin. Bunun yaratacağı hasarı tahmin bile edemezsiniz. Ailemin bana yanlışsın söylemlerinin kalbimi nasıl paramparça ettiğini anlatamam.

LGBT İNTİHARLARI TOPLUMSAL BİR MESELEDİR

İstanbul’da da önceki gece Eylül Cansın adlı trans kadın Boğaziçi Köprüsü’nden atlayarak intihar etti.

Uzmanlar, ayrımcılığın ciddî ruh sağlığı sorunları yarattığının altını çiziyor.

Kaynak: Pembe Hayat, Kaos GL  

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2015, 14:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
a-azra37@hotmail.com
a-azra37@hotmail.com - 3 yıl Önce

Ya kardesim.... neden anlamak yerine kendi egonuzu tatmin etmege calisiyorsunuz. Bu kadar insan ben boyle hissediyorum zaten ben bu cinsiyetteyim diyorsa... siz neden baski yapiyorsunuz. O kisiden daha mi iyi bileceksiniz kim oldugunu. Zaten kimse bu kadar yadananlarin zorlugunu bilerek kendini atese atmaz. Cikarin artik at gozluklerinizi.... aklinizla dusunmeye,kalbinizle anlamaya calisin hepimiz insaniz. Sevin ve sevginizi paylasin. Ama ne olursunuz gucunuzu gucsuzlerin uzerinde denemeyin. Kim neye inaniyorsa inansin sevmesini ogrenin. Insani degerli kilan en buyuk nimet sevgi. Sozum baskici anlayissiz kaba saba kisilere....