ABD'de polis siyah bir genci daha vurarak öldürdü

Bu kez de Michael Brown'ın öldürüldüğü Ferguson'a 20 kilometre uzaklıktaki Shaw semtinde bir siyah öldürüldü...

ABD'de polis siyah bir genci daha vurarak öldürdü

ABD 'nin St. Louis kentinde beyaz bir polis memurunun görevde olmadığı esnada siyah bir genci daha vurarak öldürdüğü belirtildi.

Olay, ülkede Ağustos ayında büyük protesto gösterilerine neden olan, siyah genç Michael Brown'ın öldürüldüğü Ferguson'a 20 kilometre uzaklıktaki Shaw semtinde meydana geldi.

St. Louis Polisi, adını açıklamadığı 18 yaşındaki siyah gencin silahlı olduğunu ve güvenlik güçlerine 3 el ateş ettiğini ileri sürerken, gencin yakınları ise siyah gencin elinde sandviç olduğunu ve polisin bunu silah sanarak ateş ettiğini savundu.

Olayın duyulmasının ardından kentin bazı bölgelerinde protesto gösterileri düzenlendiği belirtildi.

Olayın ardından bölge polisinin açıklamasına göre, kimliği açıklanmayan, ancak altı yıldır St. Louis Polis Departmanı'nda görev yaptığı belirtilen polis memurunun takip ettiği iki şüpheliyi gözaltına almak istediği, 'dur' ihtarı üzerine kaçmaya başlayan gençlerden birisinin üzerindeki silahı memura yönelterek ateş etmeye başladığı öne sürüldü. Polis, silahlı gencin en az 3 el ateş ettikten sonra silahının tutukluk yaptığını iddia etti. Polisin siyah gence 17 el ateş ettiği öğrenildi.

Özel bir güvenlik firmasında da görev yaptığı öğrenilen memurun olay sırasında herhangi bir yara almadığı kaydedildi. Polis memurunun mesaide bulunmadığı halde neden resmi üniformasının üzerinde olduğu ise tartışma yarattı.

Polis, olay yerinde yapılan incelemede gence ait olduğu ileri sürülen bir 9mm Ruger marka tabanca bulunduğunu açıkladı.

ÖLDÜRÜLEN GENÇ SİLAHSIZ

Öte yandan ölen gencin yakınları, polisin açıklamasına tepki göstererek, kurbanın olay anında silahlı olmadığını savundu. Adı açıklanmayan siyah gencin elinde silah olmadığı ve sandviç taşıdığı belirtilirken, polisin kamuoyunu yanılttığı belirtildi.

MİCHAEL BROWN'UN ÖLDÜRÜLÜŞÜ

Ağustos ayında Ferguson'da silahsız siyah genç Michael Brown'un, elleri havadayken, polis memuru Darren Wilson tarafından öldürülmesinin ardından başlayan protesto gösterileri ve çatışmalar nedeniyle bölgede olağanüstü güvenlik önlemleri alınmış, Başkan Barack Obama açıklama yapmak zorunda kalmıştı.

Michael Brown'un öldürülmesiyle ilgili şimdiye kadar herhangi bir sorumlu gözaltına alınmazken, davanın gelecek ay sonuçlanması bekleniyor. (Radikal)

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2014, 01:42
YORUM EKLE