ABD'de de vali eylemcilere 'çapulcu' dedi

Missouri eyaletine ağlı Ferguson kentinde bir siyahın polis tarafından vurulması ile başlayan olaylar sürüyor; kentte olağanüstü hal ilan edildi...

ABD'de de vali eylemcilere 'çapulcu' dedi

ABD’de Missouri eyaletine bağlı Ferguson kentinde Michael Brown adlı 18 yaşındaki siyah gencin silahsız olduğu halde polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan eylemler sürüyor; olağanüstü hâl ilan edildi. Son olarak kasabaya, siyah bir polis müdürü atandı, ancak tansiyon yine de düşmedi. Missouri Valisi Jay Nixon, eyalet çapında yerel saate göre gece 00.00 ile sabah 05.00 arası sokağa çıkma yasağı getirdi.

Vali Nixon, “Bir avuç çapulcunun, halkın güvenliğini tehlikeye atmasına izin vermeyeceklerini” söyledi. (1)

Adaletin tecelli etmesi için sükûnetin sağlanması gerektiğini söyleyen Nixon, “Bu, Ferguson halkının sesini bastırmak için yapılmıyor. Eylemleriyle insanların sesini boğanlara karşı yapılıyor” diye konuştu.

Vali, basın açıklamasını yaparken, çevredekiler kendisini protesto etti. Bazı kişiler, Nixon’a “Brown’ı vuran polis memurunun yargılanması gerekiyor” diye seslendi.

Olayların başlamasının ardından kasabaya atanan yeni siyah polis müdürü Ronald Johnson da, sokağa çıkma niyetinde olanları uyardı. Johnson, “Daha önceki gösterilerde barışçıl bir eylemci mi yoksa bir ayaklanmacı mı olduğunuz umurumda değil. Sokağa çıkma yasağını uygulayacağız. Bunu gaz bombalarıyla yapmayacağız. Sizinle iletişim kurarak eve gitme vaktinin geldiğini söyleyeceğiz” ifadelerini kullandı.


Vurulduğunda Michael Brown’un ellerinin havada olduğunu iddia eden göstericiler, polisi aynı şekilde protesto ediyor.

Polisin dün 18 yaşındaki siyah genç Michael Brown'u öldüren memurun adını ve Brown'un ölmeden önce bir dükkanı soyduğunu iddia eden belgeleri yayınlaması üzerine Ferguson'da gerilim yeniden tırmanmıştı.

(1) Gezi Parkı protestoları sırasında, parkı savunmak ve yaşam hakkına müdahaleyi protesto etmek için sokağa çıkan binlerce eylemciye, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'çapulcular' demişti. Eylemcilere 'bir avuç çapulcu' diyen Erdoğan, bunun yanı sıra 'marjinal', 'ayyaşlar', 'terörirstler' gibi bir takım ithamlar da bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2014, 19:43

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER