ABD: YPG'yi terör örgütü olarak tanımıyoruz

Kirby, “YPG’yi ise terör örgütü olarak tanımıyoruz” dedi

ABD: YPG'yi terör örgütü olarak tanımıyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, ABD'nin, PKK ve PYD hakkındaki politikalarında herhangi bir değişiklik olmadığını söyledi.

Kirby, günlük basın toplantısında bir soru üzerine ABD’nin PKK, PYD ve silahlı kanadı YPG’yi nasıl tanımladığını değerlendirdi.

PKK’yı yabancı terör örgütü olarak gördüklerini ve bu konuda herhangi bir değişikliğin olmadığını söyleyen Kirby, “YPG’yi ise terör örgütü olarak tanımıyoruz” dedi.

Kirby, IŞİD’e karşı mücadele eden gruplara yardım etmeye devam edeceklerini ve bunun sadece PYD’yle sınırlı kalmayacağını belirtti.

Anadolu Ajansı (AA), ABD Savunma Bakanı Ashton Carter'in, bugün Senato'daki bir oturumda soruları yanıtlarken, PKK ile YPG ve PYD arasında ilişki bulunduğunu kabul ettiğini iddia etmişti.

Habere göre, ABD Senatosu'nun Silahlı Hizmetler Komitesi'nde senatörlerin sorularını yanıtlayan Carter, Senatör Lindsey Graham'in 'Raporlar, bunların (PYD), PKK ile bağlantılı ya da en azından önemli ilişkileri olduğunu belirtiyor. Bu doğru mu?' sorusuna 'Evet' yanıtı verdi.

(Kaynak: Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2016, 23:33
YORUM EKLE