ABD: Uçağı IŞİD düşürmedi

IŞİD, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait bir savaş uçağını ısı güdümlü füze ile düşürdüğünü duyurmuştu

ABD: Uçağı IŞİD düşürmedi

ABD, Suriye'de düşen Ürdün askeri uçağının IŞİD (Irak Şam İslam Devleti) tarafından düşürülmediğini açıkladı. Uçak, IŞİD'in denetimindeki bir bölgede düşmüş, uçağın pilotu ise IŞİD tarafından ele geçirilmişti.

IŞİD uçağı kendilerinin düşürdüğünü belirtmişti.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, ABD'den yapılan açıklamada ise 'ortadaki kanıtların açık olarak bunun doğru olmadığını işaret ettiği' belirtildi.
Ürdün, Suriye'deki IŞİD hedeflerine yönelik hava saldırılarını gerçekleştiren ABD öncülüğündeki koalisyonun dört Arap üyesi ülkeden biri. Bu, Suriye'deki hava saldırılarının başlamasından bu yana IŞİD denetimindeki bölgede kaybolan ilk uçak.

IŞİD pilotun ele geçirildiğini gösteren fotoğraflar paylaşmışlardı.

PİLOTUN ESİR ALINDIĞI BİLGİSİ TEYİT EDİLDİ

ABD Merkez Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada 'uçağın pilotunun esir alındığı bilgisi teyit edildi'.

Açıklamada uçağın düşmesinin nedenine dair bilgi verilmedi.

Irak Şam İslam Devleti gün içinde Suriye'nin kuzeyindeki Rakka kenti yakınlarında, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait bir savaş uçağını ısı güdümlü füze ile düşürdüğünü duyurmuştu.

Ürdün, 26 yaşındaki pilot Muaz Safi El-Kesasibe'nin IŞİD militanlarının elinde olduğunu doğrulamıştı. Yapılan açıklamada, "Suriye'de koalisyonun hava operasyonunda görev alan pilotlarından birinin kaçırıldığı ve pilotun güvenliğinden IŞİD'in sorumlu olduğu" belirtilmişti.

IŞİD'in Rakka'daki kolu bazı cihatçı internet sitelerinde pilota ait olduğu öne sürülen fotoğrafları yayımlamıştı. Fotoğrafta Muaz Safi El-Kesasibe bir tarafından tutularak götürülüyor. Etraflarındaki IŞİD üyelerinin de silahlı ve yüzlerinin örtülü olduğu görülüyor.

Ayrıca göle düşen pilot El-Kesasibe'nin militanlar tarafından çıkarıldığı, ayakta durabildiği ancak ağzından kan geldiği anlaşılıyor.

Altı yıldır Ürdün Kraliyet Hava Güçleri'nde pilot olan Teğmen El-Kesasibe'nin babası IŞİD militanlarına çağrıda bulunarak, "Allah kalbinize acıma duygusu versin, oğlumu serbest bırakın" dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2014, 09:02
YORUM EKLE