ABD: Suriye'de savaş devam ederse, Rusya şehirleri saldırılara uğrayabilir

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kirby, “Rusya şehirleri dahi bu saldırılara maruz kalabilir” dedi

ABD: Suriye'de savaş devam ederse, Rusya şehirleri saldırılara uğrayabilir

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, günlük basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Suriye’de devam eden savaşa dair değerlendirmeler yapan Kirby, “Suriye’de iç savaşın devam etmesi durumunda aşırıcı gruplar Suriye’deki bu durumu istismar edebilir ve operasyonlarını genişletebilir. Hiç şüphe yok ki bu Rusya’nın menfaatleriyle çatışabilir ve Rusya şehirleri dahi bu saldırılara maruz kalabilir” dedi.

Savaşın devam etmesi durumunda Suriye’de savaşan Rusya askerinin de bundan zarar göreceğini belirten Kirby, “Rus askerleri ceset torbalarında ülkelerine dönebilir. Rusya kaynaklarını ve daha fazla savaş uçağını kaybedebilir” diye konuştu.

SORUMLULUK RUSYA'DA

Öte yandan Kirby, Suriye’de savaşın sona ermesi adına sorumluluğun Rusya’da olduğu şeklindeki görüşlerini yineleyerek, “Bakan Kerry sorumluluğun Rusya’da olmaya devam ettiğini ve insani yardımların gerekli bölgelere ulaşmasının sağlanması gerektiğini söyledi” dedi.

Rusya’nın ve Beşar Esad yönetimindeki Suriye’de sivillere ve hastanelere yönelik saldırılarından derin kaygı duyduklarını belirten Kirby, “Bakan Kerry, ABD’nin ve müttefiklerinin bu durumdan Rusya’yı sorumlu tuttuğunu açıkça söyledi” ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2016, 16:58
YORUM EKLE