ABD: Rakka'yı Demokratik Suriye Güçleri'nin almasını tercih ederiz

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun sözcüsü Steve Warren, Rakka'yı YPG'nin ana unsuru olduğu Demokratik Suriye Güçleri'nin almasını tercih ettiklerini belirtti

ABD: Rakka'yı Demokratik Suriye Güçleri'nin almasını tercih ederiz
ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun sözcüsü Steve Warren, IŞİD’in Suriye’deki kalesi olan Rakka'yı ‘Suriye rejimi’ yerine YPG'nin ana unsuru olduğu Demokratik Suriye Güçleri'nin almasını tercih edeceklerini söyledi.

Antik kent Palmira’yı IŞİD’den kurtaran Suriye ordusunun Rusya’nın hava desteğiyle Rakka’ya operasyon düzenleyebileceği belirtilirken, ABD Suriye ordusunun Rakka’yı kurtarmasına karşı olduğunu ortaya koydu.

Warren, “Suriye Demokratik Güçleri Rakka ve Deyr ez-Zor’u yeniden ele geçirecek en iyi güç. Desteklediğimiz ve desteklemeye devam edeceğimiz ılımlı Suriyeli muhalif güçlerin Rakka ve Deyr ez-Zor’a girecek en uygun güç olduğuna inanıyoruz çünkü bizim de katıldığımız hedefleri var. Bu hedefler barışın hüküm sürdüğü zengin bir Suriye” dedi. Warren, “Beşar Esad’ın zalim ve acımasız diktatörlüğü dışında bir çıkara sahip olduğunu gösteren bir gösterge yok” diye konuştu.

Rakka’yı geri almaya yönelik bir operasyonun yakın zamanda gerçekleşmesini beklemediklerini de belirten Warren, “Doğrusu ne Ruslar ne de Demokratik Suriye Güçleri yakın zamanda Rakka’yı alacak” ifadesini kullandı.

(Kaynak: Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2016, 19:15
YORUM EKLE