ABD, Peşmerge Bakanlığı'na 166 milyon dolar yardımda bulunacak

ABD, Peşmerge güçlerine 250 milyon dolarlık yardım kararı kapsamında 16 Eylül 2020’de iki tugaya zırhlı araç ve lojistik malzeme göndermişti

ABD, Peşmerge Bakanlığı'na 166 milyon dolar yardımda bulunacak

ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) 2021 yılı içerisinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin askeri gücü olan Peşmergeye 166 milyon dolar tutarından yardımda bulunacağı belirtildi.

Erbil merkezli Rûdaw'ın aktardığına göre, Uluslararası Koalisyon Ortak Koordinasyon Merkezi Komutanı David Williams, ABD tarafından yapılacak 166 milyon dolarlık yardımın Peşmerge Bakanlığı bütçesine dahil edileceğini, bu şekilde savunma bütçesine katkı sağlanacağını söyledi.

Albay Williams ayrıca Peşmerge’ye gıda ve yakıt desteği de sağlanacağını ifade etti.

Mali yardımların yanı sıra ABD’nin 7 Ocak 2021’de Peşmerge Bakanlığı’na 12 milyon 700 bin dolar değerinde 50 askeri kamyon, 20 askeri araç, 12 ambulans ve 11 zırhlı araç vermesi bekleniyor. 

2020'DE 250 MİLYON DOLARLIK YARDIM GÖNDERİLMİŞTİ

ABD, Peşmerge güçlerine 250 milyon dolarlık yardım kararı kapsamında 16 Eylül 2020’de iki tugaya zırhlı araç ve lojistik malzeme göndermişti.

Teslim edilen askeri yardımlar arasında 150 Hummer zırhlı araç, askeri yük araçları, yakıt tankerleri, modern silahlar ve lojistik malzemeler bulunuyordu.

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2021, 10:24

YORUM EKLE
YORUMLAR
nasıl oynatıyor kuklacı
nasıl oynatıyor kuklacı - 2 hafta Önce

amerika türkiyeye natoda destek veriyor amerika suuda araplara falan silah satım destek veriyor amerika kürtlere destek veriyor sonra bir birleri ile savaştırıyor.sonra tekrar hem yatırım bankaları ile kredi hemde silah sanayisinden mal satıyor.yani sonuç olarak hep kim kazandığı ortada değilmi akıllanıncaya kadar devam.sonra amerikaya avrupaya gitmek istiyor herkes.yaşadığını yeri cennet yapmassan gittiğin her yer cehennem.

SIRADAKİ HABER