ABD Ordusu’nun dergisi DSG ve Rakka'yı kapağına taşıdı

ABD Ordusu’nun dergisi Temmuz sayısının kapağına DSG’yi taşıdı

ABD Ordusu’nun dergisi DSG ve Rakka'yı kapağına taşıdı

ABD'nin New York eyaletindeki West Point'te Amerika Birleşik Devletleri Ordusu ve Kara Harp Akadamesi’nin Terörle Mücadele Merkezi’nin CTCSENTİNEL dergisi Temmuz sayısında Demokratik Suriye Güçleri (DSG) üyesi Hassan Hassan’ın fotoğrafını “Rakka Savaşı" notuyla kapağına taşıdı.

Dergide ayrıca baş editör Paul Cruickshank, kısa bir yazı da kaleme aldı.

Cruickshank, yazısında son zamanlarda yaşanan iki gelişmenin IŞİD'in halifelik iddialarını tarihe gömdüğünü belirterek, bunlardan ilkinin 3 yıl önce, Ebu Bekir Bağdadi'nin halifeliğini ilan ettiği Musul'daki El Nuri Camii'nin imha edilmesi olduğunu, ikincisinin de ABD destekli Kürt ve Arap militanların oluşturduğu DSG'nin, grubun Suriye'deki fiili başkentleri Rakka kent sınırlarına girmesi olduğunu belirtiyor.

Yazıda, derginin kapak fotoğrafında bulunan DSG'li Hassan Hassan'ın Rakka'nın özgürleştirilmesi konusunda görüşlerine de yer veriliyor.

DSG Hassan, Rakka’yı tamamen IŞİD’den temizlemenin haftalar hatta aylar sürebileceğini; ancak yerel kabilelerin DSG ile çalışmaya istekli olmalarının Rakka ve çevresindeki bölgeleri güvenli hale getirme konusunda bir pencere açtığını belirtiyor.

Yazıda ayrıca ABD Terörizmle Mücadele Merkezi'ndeki Stratejik Operasyonel Planlama Müdürü Korgeneral Michael K. Nagata’nın gittikçe küçülen IŞİD’in örgütsel direncine dikkat çeken görüşlerine de yer veriliyor.  

(Kaynak: Dihaber)

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2017, 10:26

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER