ABD'nin YPG'ye hangi silahları vereceği belli oldu

YPG yetkilisi, silah yardımı sayesinde Rakka'nın kısa sürede IŞİD'in elinden kurtarılacağını söyledi

ABD'nin YPG'ye hangi silahları vereceği belli oldu

ABD Başkanı Donald Trump, Suriyeli Kürtlere ağır silah verilmesini öngören kararnameyi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ziyareti öncesinde onayladı.

YPG’ye hangi silahların verileceğine dair detaylar ortaya çıktı.

Sputnik'ten Hikmet Durgun’un haberine göre, YPG'den bir yetkili,  ABD'nin kendilerine havan mermileri, ısı güdümlü füzeler, doçka ağır makineli tüfekler, otomatik silahlar, ağır otomatik silahlar, zırhlı araçlar ve tanklar vereceğini ifade etti.

'ABD'NİN BU KARARI, IŞİD'İN ÇÖKÜŞÜNÜ HIZLANDIRACAK'

YPG yetkilisi, şunları kaydetti:

"Bu karar, IŞİD terörüne ve diğer teröristlere karşı verilen mücadeleye önemli bir katkıda bulunacaktır. IŞİD terörüne karşı yıllardır savaşıyoruz fakat ağır silah eksikliği sorunuyla karşı karşıyaydık. IŞİD'in ise ağır silahları bulunuyor. Bizde ağır silah olmaması, teröre karşı mücadelemizi olumsuz etkiliyordu. ABD'nin bu kararı, IŞİD'in çöküşünü hızlandıracak. Kararın Rakka kentine yönelik operasyon öncesinde alınması çok iyi oldu. Rakka'nın daha da erken kurtarılmasına katkıda bulunacaktır."

'BU SİLAHLAR RAKKA'YA GİREBİLMEMİZ İÇİN ŞART'

YPG yetkilisi, silah yardımı sayesinde Rakka'nın kısa sürede IŞİD'in elinden kurtarılacağını ifade ederek şöyle devam etti.

"ABD yakın zamanda bize havan mermileri, ısı güdümlü füzeler, docka ağır makineli tüfekler, otomatik silahlar, ağır otomatifk silahlar, zırhlı araçlar ve tanklar gönderecek. Bu silahlara çok ihtiyacımız var. Rakka kent merkezine yönelik operasyonda tank ve zırhlı araçlara ihtiyacımız olur. Ayrıca IŞİD'in bomba yüklü araçlarının bize varmadan imha edilmesi için ısı güdümlü füzelere ihtiyacımız var."

Yetkili, yakın zamanda gönderilecek olan silahların kullanımı konusunda ABD ordusunun kendilerine danışmanlık hizmeti vereceğini de sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2017, 10:26

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER