ABD'nin vize uygulamasını askıya alma kararına, Rusya'dan tepki

Vize kararının Rusya'nın ABD'li diplomatların sayısının azaltılması talebi nedeniyle alındığı belirtildi

ABD'nin vize uygulamasını askıya alma kararına, Rusya'dan tepki

ABD'nin Rusya Büyükelçiliği, 23 Ağustos'tan itibaren Rusya genelinde turizm, geçici süreli çalışma, eğitim ve değişim programları gibi amaçlar için ABD’ye geçici süreli ziyaret amacıyla verilen göçmen olmayan vizeleri askıya alacağını duyurdu.

ABD Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, bu kararın Rusya'nın ülkedeki ABD'li diplomatların sayısının 1 Eylül'e kadar 455'e indirilmesi yönündeki talebine cevaben alındığı belirtildi.

Açıklamada, "Rusya hükümetinin ülkedeki ABD'li diplomatik personele uyguladığı üst limit nedeniyle, Rusya genelindeki tüm göçmen olmayan vize işlemleri 23 Ağustos'ta askıya alınacak" denildi.

Göçmen olmayan vize işlemlerine 1 Eylül'de Moskova Büyükelçiliği'nde yeniden başlanacağı, ülke genelindeki konsolosluklarda ise belirsiz süreliğine ara verileceği vurgulandı.

'TÜM BAŞVURULAR İPTAL EDİLECEK'

ABD Büyükelçiliği, takvime alınan tüm başvuruların iptal edileceğini, başvuru sahiplerinin yeni tarih almak için yapması gerekenlerle ilgili talimatların ayrıca duyurulacağını kaydetti.

'PERSONEL SAYISI AZ OLDUĞU SÜRECE, DÜŞÜK KAPASİTEDE HİZMET VERECEĞİZ'

Açıklamaya şöyle devam edildi:

"Rusya hükümetinin verdiği son tarih olan 1 Eylül'e kadar personel ayrılışları ve azaltımını gerçekleştirmek için planlara başlandı. ABD Büyükelçiliği, personel sayısı düşük seviyede tutulduğu sürece düşük kapasitede hizmet verecek. Personel değişimleri, kısıtlı sayıdaki göçmen vizesi uygulamalarını da etkileyecek. Etkilenen başvuru sahipleri, mülakatların zamanı ve tarihinde bir değişiklik olması halinde bilgilendirilecek."

'ALINAN VİZE ÜCRETLERİ GERİ ÖDENMEYECEK'

ABD diplomatik temsilciliği, büyükelçilik ve ülke genelindeki konsolosluklar vize işlemlerini askıya almadan önce vize ücreti ödeyen Rusya vatandaşlarına geri ödeme yapılmayacağını ve mevcut başvuruların başka bir ülkeye yönlendirilemeyeceğini de belirtti.

Temsilcilik, ödenen ücretlerin ödeme tarihinden itibaren bir yıl süreyle geçerli olduğunu da anımsattı.

BELARUS VATANDAŞLARININ BAŞVURULARINI ALMAYACAĞIZ'

Öte yandan ABD Büyükelçiliği, Belarus vatandaşlarının başvurularını kabul etmeyi askıya alacaklarını belirterek, bu ülkenin vatandaşlarına Polonya, Ukrayna ve Litvanya'da büyükelçiliklere başvurma tavsiyesinde bulundu.

ABD'nin yaptırım girişimlerinin devam etmesi üzerine Washington'a yanıt veren Rus Dışişleri, Moskova'daki diplomatik temsilciliklerin ABD Büyükelçiliği tarafından kullanılmasını askıya almış ve ABD'den Rusya'daki diplomatlarının sayısını 1 Eylül'e kadar 455'e düşürmesini istemişti.

DIŞİŞLERİ BAKANI LAVROV YANIT VERDİ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin Rusya'da göçmen olmayan vize uygulamalarını askıya alma kararını değerlendirdi.

Lavrov, Washington'ın bu adımı renkli devrimleri organize eden kişilerin mantığıyla attığını savundu.

KLİMOV: KISA SÜRE İÇİNDE SİMETRİK YANIT VERECEĞİZ

Rusya Federasyon Konseyi Dış İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı Andrey Klimov, ABD'nin göçmen olmayan vizeleri askıya alma kararını 'diplomatik girişim' olarak nitelendirdi ve Moskova'nın buna kısa süre içinde simetrik yanıt vereceğini vurguladı.

Sputnik'e değerlendirmelerde bulunan Klimov, "Bu elbette bir diplomatik girişim. Uzun süre beklememize gerek yok, görünen o ki simetrik bir yanıt vereceğiz" dedi.

(Kaynak: Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2017, 09:47
YORUM EKLE