ABD: Musul operasyonuna kimin katılacağına Irak hükümeti karar verecek

John Kirby, “Bu karar verme sürecinde, biz de Başbakan İbadi'ye olan desteğimizi sürdürüyoruz” dedi

ABD: Musul operasyonuna kimin katılacağına Irak hükümeti karar verecek

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Musul'un IŞİD'den geri alınması için düzenlenecek operasyonun nasıl yapılacağına ve kimlerin katılacağına Irak hükümetinin karar vereceğini söyledi. Kirby, Türkiye ile ABD arasında Musul operasyonu ile ilgili doğrudan bir görüşme olmadığını açıkladı.

John Kirby, başkent Washington'da düzenlediği günlük basın toplantısında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir basın mensubunun, “Musul'un geri alınmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Türk güçlerinin de yer alması konusunda ısrarlı olduğunu hatırlatarak olası bir Türk rolü ile ilgili Erdoğan ile görüşüyor musunuz?” sorusuna Kirby, "Operasyon hakkında Türkiye ile doğrudan temas halinde değiliz. Bir kez daha söyleyeyim, Musul'un kurtarılması kampanyası bir Irak planı. Bu operasyona katılacak güçlerin bileşimine Irak hükümeti karar verecek, ABD yönetimi değil. Bunu biz belirlemiyoruz ve düzenlemiyoruz. Bu Başbakan İbadi'ye kalmış bir şey" şeklinde yanıt verdi.

Kirby, Başbakan İbadi'nin Türk Silahlı Kuvetleri'nin (TSK) operasyonda yer almasına olumsuz baktığının anımsatılması üzerine, “Bu Türk ve Irak hükümetleri arasında, bizim de konuşarak çözüme varmalarını desteklediğimiz bir sorun” diye konuştu.

“İBADİ'YE OLAN DESTEĞİMİZİ SÜRDÜRÜYORUZ”

Kirby, "Musul'un kurtarılmasında Türkiye'nin yardımcı olabileceğini düşünüyor musunuz?" sorusuna da, "Askeri konular konusunda varsayımlarda bulunmayacağım. Bizim odaklandığımız konu ki burada Amerikan ordusu adına da konuşamam, Musul'u özgürleştirme çalışmalarında Irak hükümetine destek vermede üzerimize düşeni yapıyor olmak. Güçlerin bileşimi, operasyonun nasıl ortaya konacağının planı Irak'a bağlı. Bu karar verme sürecinde, biz de Başbakan İbadi'ye olan desteğimizi sürdürüyoruz" karşılığını verdi.

“TÜRKİYE İLE DOĞRUDAN TEMAS HALİNDE DEĞİLİZ”

Sözcü Kirby, operasyonu Irak hükümetinin yöneteceğini ifade ederek, "Operasyon hakkında Türkiye ile doğrudan temas halinde değiliz" dedi. Kirby, dolaylı görüşme olup olmadığı konusunda bilgi vermedi.

Kirby, basın toplantısında, Irak'ın komşularının Irak'ın toprak bütünlüğüne saygı göstermesi gerektiğini bir kez daha dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2016, 16:36
YORUM EKLE