ABD: Maduro diktatörlüğünü sona erdirme zamanı geldi

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Venezuela'da yaşanan gelişmeleri değerlendirdi

ABD: Maduro diktatörlüğünü sona erdirme zamanı geldi

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, ABD’deki en büyük Venezuela topluluğunu ziyaret etti. Vatanlarından kaçan Venezuelalıların anlattığı yoksunluk, işkence ve kaçış hikâyelerini dinleyen Pence, üzüntülerini ifade etti ve muhalefetin Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’yu yutmaya çalışmasına yardım etmek için baskı yapma sözü verdi.

Başkan Yardımcısı Pence, Maduro ile görüşme çağrısını reddederek Maduro’yu koltuğu bırakmaya zorlayacak tüm seçeneklerin masada olduğu konusunda uyardı. Pence, “Maduro diktatörlüğünü bir kez ve herkes için sona erdirme zamanı geldi” dedi.

Pence görüşmede, Venezuela bayrağı salladı ve “Libertad (Özgürlük)” diye bağırdı.

ABD hükümeti muhalefet lideri Juan Guaido’yu Venezuela’nın geçici başkanı olarak tanıdı. ABD’nin yanında  Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler yer aldı. Avrupa hükümetleri ise daha temkinli olsalar da Guaido’nun arkasında olduklarını belirttiler.

Ulusal Meclis başkanı Guaido’nun kendini geçici devlet başkanı olarak ilan etmesinin ABD destekli bir darbe girişimi olduğunu söyleyen Maduro’ya Rusya, Küba, Çin, Meksika, Türkiye, ve Bolivya destek verdi.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2019, 15:20

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER