ABD: Kürdistan'daki çatışma utanç verici

Amerikan Dışişleri, Irak'ta merkezi hükümetle Kürdistan Yönetimi'ne diyalog çağrısını yineledi

ABD: Kürdistan'daki çatışma utanç verici

ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert, Irak’ta merkezi hükümetle Kürdistan Bölgesel Yönetimi arasında yaşanan çatışmaları ‘utanç verici’ diye niteledi.

Nauert, taraflara diyalog çağrısını yineledi.

Günlük basın toplantısında konuşan Nauert, tarafların IŞİD’e karşı ortak mücadele verdiğini hatırlatarak şöyle konuştu: “Iraklı Kürtlerle Iraklıların birbirleriyle savaşıyor olması utanç verici. IŞİD’i yok etmek için birlikte zorlu bir mücadele verdiler. Bu konuda başarılı oldular. Referanduma karşı ikazda bulunmamızın nedeni de buydu. Çünkü dikkatlerinin oradaki asıl mücadeleden, IŞİD’le savaştan başla yöne çekileceğini biliyorduk.”

DİYALOG VURGUSU

Nauert, Irak Başbakanı Haydar Abadi ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’ye diyalog çağrısını yineledi. Amerikalı sözcü, “Şu an iki tarafa, yani Barzani ve Abadi’ye biraraya gelip askeri faaliyetleri koordine etmek ve sukünet sağlamak için görüşme çağrısı yapıyoruz” dedi.

Amerikalı sözcü, “Aylardır söylediğimiz gibi, konuşmak için biraraya gelmelerini istiyoruz. Bunun vaktinin geldiğini düşünüyoruz. Masaya oturup görüşmelere başlamak için bir takvim belirlemelerini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

AMERİKALI GENERAL: IŞİD’LE SAVAŞ OLUMSUZ ETKİLENDİ

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun komutanlarından Korgeneral Paul Funk ise AP ajansıyla söyleşisinde Irak’taki çatışmanın IŞİD’le savaşı olumsuz etkilediğini söyledi. Funk, “Batıda yok etmemiz gereken bir IŞİD varken Iraklıların Iraklıları öldürmesine ihtiyacımız yok” diye konuştu.

KAYNAK: Gazete Duvar 

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2017, 20:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
yok
yok - 7 ay Önce

işit için kürtlere yalvaranlar şimdi erkekleştiler abd ise hasabı geldiği gibi konuşuyor nets değil abd hiç kimseye dost olmaz işine geldiği hareket eder