ABD, kritik toplantıyı erteledi

Suriye krizinde hassas günler…

ABD, kritik toplantıyı erteledi

Hollanda'nın Lahey kentinde Rus ve ABD'li diplomatlar arasında bu hafta içinde yapılması planlanan Suriye konulu toplantının ertelendiği belirtildi.

AP haber ajansına konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, Suriye krizine siyasi bir çözüm bulmak amacıyla düzenlenecek uluslararası konferans konusunun görüşüleceği toplantının ertelendiğini söyledi.

Yetkili, ABD Dışişleri Müsteşarı Wendy Sherman ve ABD Şam Büyükelçisi Robert Ford'un Rus mevkidaşlarıyla yapacakları görüşmenin, ABD'nin Suriye'de kimyasal silahlar kullanıldığı iddialarına ilişkin süregelen değerlendirmeleri nedeniyle iptal edildiğini belirtti.

ABD yönetimi, Beşar Esad hükümetinin Suriye'de kimyasal silahlar kullanmış olduğuna ilişkin elinde delil bulunduğunu savunuyor. Yetkili, Suriye'de siyasi bir çözüme ihtiyaç bulunması nedeniyle, iptal edilen toplantının ileriki bir tarihte yapılacağını kaydetti.

RUSYA: KARARDAN ÜZGÜNÜZ

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Gennady Gatilov, ABD’nin erteleme kararının ardından yaptığı açıklamada, ‘kararan üzüntü duyduklarını’ belirtti.

Gatilov, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, ‘ABD’nin tek taraflı olarak erteleme kararı almasının üzücü olduğunu’ ifade etti.

TÜRKİYE İLE RUSYA GÖRÜŞECEK

Türkiye ile Rusya, Suriye’de kullanılan kimyasal silah hakkında dışişleri bakanlığı düzeyinde bir görüşme gerçekleştirecek.

Rusya’nın Sesi’nin haberine göre, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Şam yakınlarında kullanılan kimyasal silah konusunun iki ülkenin dışişleri bakanlıkları arasında görüşülmesine ilişkin mutabakata vardı.

Konuya ilişkin Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Şam yakınlarında 21 Ağustos tarihinde kimyasal silah kullanıldığına dair çıkan haberlerle ilgili ciddi kaygılar dile getirildi.

Olayın ayrıntılarıyla incelenmesi ve tarafsız sonuçlara varılması için BM uzmanlarına tüm şartların sağlanması gerektiği belirtildi. Konunun, iki ülkenin dışişleri bakanlıkları arasında değerlendirilmeye devam edileceğine ilişkin mutabakata varıldı” denildi.

HERKES ONUN AÇIKLAMASINI BEKLİYOR

Bu günlerde tüm dünyanın gözü Suriye'ye giden BM kimyasal silah uzmanlarında. BM ekibinin başında 65 yaşındaki İsveçli nörobiyolog Ake Sellstrom bulunuyor. Sellstrom'un ise ilginç bir geçmişi var. İsveçli profesör 90'lı yıllarda Irak'ta ve yine bu ülkenin 2003 yılındaki işgalinden önce bölgede kimyasal silah araştırması yapan ekibin başında bulunuyordu. O dönemde özellikle dönemin ABD Başkanı George Bush ve CIA tarafından Saddam Hüseyin'in elinde kimyasal ve biyolojik silahlar olduğu iddia edilmiş fakat işgalin sona ermesinden sonra bile bu yönde bir delile rastlanmamıştı.

ABD 'VAR' DEMİŞTİ AMA...

Sellstrom'un liderliğini üstlendiği BM uzmanları o dönemde de araştırmalar yapmış ve bu tür silahların Irak'ta bulunmadığını rapor etmişti. Sellstrom ayrıca Irak'ın silahsızlandırılma projesinde de yer almıştı. Şimdi tüm dünyanın gözü bir kez daha İsveçli bilimadamının ve ekibinin Suriye'de yapacağı araştırmalarda. Ortadoğu'nun şu anki durumu ve dünya ülkelerinin savaş hazırlığında olması da göz önüne alındığında Sellstrom ve ekibinin yazacağı tek bir cümle bile büyük çaplı bir savaşa sebep olabilir... (Milliyet, Vatan)

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2013, 22:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER