ABD Kongresi: Washington'daki kavgaya karışanlar soruşturulmalı

"Birkaç adet Türk güvenlik görevlisi, silahsız göstericileri dövdü, tekmeledi ve boğazladı"

ABD Kongresi: Washington'daki kavgaya karışanlar soruşturulmalı

ABD Kongresi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen ay gerçekleştirdiği ABD ziyareti sırasında, Washington'daki Türkiye Büyükelçilik Konutu önünde yaşanan kavgaya karışanların sorumlu tutulması gerektiğine dair bir açıklama yayınladı.

Demokratlar ve Cumhuriyetçiler karar için bir araya gelerek 17 Mayıs'ta gerçekleşen ve 11 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olayla ilgili, "Birkaç adet Türk güvenlik görevlisi, silahsız göstericileri dövdü, tekmeledi ve boğazladı" ifadesi kullanıldı.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre, olayın kınandığı kararda ayrıca "Kavgaya karışan bütün Türk güvenlik görevlileri ABD yasaları altında soruşturulmalı, haklarında gerekli işlemler yapılmalı" dendi.

Erdoğan'ın 17 Mayıs'taki ABD ziyareti sırasında, Türk Büyükelçilik Konutu önünde Erdoğan'ı protesto etmek isteyen grupla, onu karşılamaya gelenlerin arasındaki gerginlik kavgaya dönüşmüştü.

Protestoculara Erdoğan'ın korumaları da müdahale etmişti. Olay ardından yetkililer olayın soruşturulduğunu açıklarken ABD'li siyasetçilerdense Türkiye'ye tepkiler geldi.

Türkiye ise olaydan yeterli güvenlik önlemlerini almayan ABD makamlarını sorumlu tuttu.
 

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2017, 19:58

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER