ABD: IŞİD, Türkiye üzerinden petrol kaçırıyor ama hükümetle anlaşmalı değil

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby konuştu

ABD: IŞİD, Türkiye üzerinden petrol kaçırıyor ama hükümetle anlaşmalı değil

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, "IŞİD’in Türk hükümetinin desteğiyle Türkiye üzerinden petrol kaçırdığına" ilişkin sorulara cevap verdi. Hükümetin IŞİD’in petrolünden çıkar sağladığı iddialarına karşı çıkan Kirby, bu konuda ellerinde herhangi bir bulgu olmadığını söyledi.


Kirby, “Türk hükümeti ile IŞİD arasında petrol kaçakçılığı veya tüketimi konusunda herhangi bir gizli anlaşma görmüyoruz.” dedi.

IŞİD’in para kaynaklarından birinin petrol kaçakçılığı olduğunu bildiklerini kaydeden Kirby, “Bazı kaçakçılık güzergahlarının Türkiye ile olan sınırdan geçtiğini biliyoruz. Bu bir gerçek ve Türkler de bu konuda konuştu.” dedi.

'IRAK’TAN MÜSAADE ALINMALI'

Kirby, Türkiye’nin Irak'ta Musul'un yakınlarında bulunan Başika bölgesine asker gönderilmesi ile iki ülke arasında artan tansiyonu değerlendirdi. Türkiye ile Irak arasında bu mesele ile ilgili bir diyalog ortamı sağlanmasından mutlu olduklarını kaydetti.

Geçmişte bu yönde yaptığı açıklamaların arkasında olduğunu kaydeden Sözcü, “Irak içinde IŞİD’e karşı yapılacak herhangi bir askeri girişim Irak hükümeti’nden izin alınarak ve tam koordinasyon ve konsültasyon ile yapılmalıdır.” dedi.

Barack Obama'nın IŞİD'le Mücadele Küresel Koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk de söz konusu gelişmenin ardından, “Türkiye'nin Irak topraklarına Irak hükümetinin rızası olmadan asker konuşlandırmasını desteklemiyoruz” açıklamasını yapmıştı. (EVRENSEL)
Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2015, 12:47
YORUM EKLE