ABD Genelkurmay Başkanı'ndan 'güvenli bölge' açıklaması

Orgeneral Joseph Dunford, Dış İlişkiler Konseyi'nde düzenlenen panelde soruları yanıtladı

ABD Genelkurmay Başkanı'ndan 'güvenli bölge' açıklaması

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford, Suriye'nin kuzeyi, Türkiye ile ortaklaşa kurulan güvenli bölge ve IŞİD ile mücadele konularında açıklamalar yaptı.

Orgeneral Joseph Dunford, Dış İlişkiler Konseyi'nde düzenlenen panelde soruları yanıtladı.

Dunford, Suriye'nin kuzeyinin IŞİD'e karşı güvenliğini sağlamak için 50 bin ila 60 bin yerel gücün eğitmesi gerektiğini belirterek, mevcut durumda bunun yarısı kadarını eğittiklerini söyledi.

IŞİD’in Irak ve Suriye'de geriletildiğini belirten Dunford, ancak örgütün halen buralarda önemli bir varlığı bulunduğuna dikkat çekti.

Dunford, IŞİD’in halen gerilla taktiği ile saldırılar gerçekleştirebildiğini hatırlatarak, Suriye'deki mülteci sorununa ve YPG öncülüğündeki SDG'nin elindeki IŞİD’li tutukluların da kaygı verici olduğuna dikkati çekti.

Kuzey Suriye'deki duruma da işaret eden Dunford, şöyle konuştu: “Demokratik Suriye Güçleri'nin, geride kalan IŞİD kalıntıları ile mücadele etmek için koalisyonun desteğine ihtiyacı vardır. Aynı şekilde IŞİD’in temizlenen alanlarda güvenlik sağlamak da aynı şekilde önemlidir. Dolayısıyla daha yapılacak çok iş var ve bu alanı -Rojava- tutmak için 50 ila 60 bin yerel gücün eğitilmesi gerektiğini tahmin ediyoruz ve muhtemelen henüz bunun yüzde 50'sini gerçekleştirebildik.”

Türkiye'nin Kızey Suriye'ye askeri müdahale ihtimaline yönelik soru üzerine ise Dunford, şunları ifade etti:

“Türkiye'nin Suriye sınırı konusunda meşru kaygıları var. Genelkurmay Başkanı olduğum süre içerisinde en az 12 kez Türkiye'ye gittim. IŞİD ile mücadele kampanyamızı icra etmek ve Türkiye'nin kaygılarıyla ilgilenmek üzere mutabakata vardığımız çerçeve haftalarımızı aldı. Türk Genelkurmayı ile operasyonları koordine etmek için 10 gün önce bir merkez kurduk. Bu cuma günü Genelkurmay Başkanı (Orgeneral Yaşar Güler) ile konuşacağım. Onunla her gün iletişim halindeyiz. Türkiye'nin kaygılarını halledebileceğimizi düşünüyorum. Türkiye'nin Rojava’ya gireceğine dair siyasi retoriği duymuşsunuzdur. Bu ihtimal var mı? Bu ihtimal var. Bunun ortak menfaatlerimiz konusunda faydalı olacağına inanmıyorum ve tam da bunun için Türkiye'nin endişelerine hitap edecek ve Rojava’da IŞİD ile mücadele kampanyasını devam ettirecek kabul edilebilir yollar aramaya bu kadar odaklandık."

Kaynak Rudaw

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2019, 15:04

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER