ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü'ne Heather Nauert getirildi

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü olarak eski Bakan Kerry'nin sözcüsü Mark Toner görev yapıyordu

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü'ne Heather Nauert getirildi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü'ne ABD'nin Fox televizyon kanalı sunucularından Heather Nauert’in getirildiği açıklandı.

ABD Başkanı Donald Trump ve Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın göreve gelmesine rağmen Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü olarak eski Bakan Kerry'nin sözcüsü Mark Toner görev yapıyordu.

Bakanlık, Nauert'in göreve getirilmesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Nauert'in 15 yıllık sunuculuk ve muhabirlik tecrübesi olduğu vurgulanan açıklamada, yeni sözcünün özellikle 11 Eylül terör saldırısı, Irak savaşı, Sudan olayları üzerine gazetecilik tecrübesi olduğu belirtildi.

Açıklamada, Nauert'in sunduğu "Fox and Friends" programının sabah saatlerinde ABD'de "en çok seyredilen" televizyon programlarından biri olduğuna dikkat çekildi.

ABD'nin en saygın üniversitelerinden Kolombiya Üniversitesi'nin gazetecilik bölümünden mezun olan Nauert, Fox televizyon kanalında çalışmaya başlamadan önce ABC haber kanalında görev yapmıştı.

TONER GEÇİCİ OLARAK GÖREVİ YÜRÜTÜYORDU

Bakan Rex Tillerson'un görevi aylar önce devralmasına rağmen, sözcülük görevini eski Bakan John Kerry'nin sözcülerinden Mark Toner geçici olarak bu görevi yürütüyordu.

Başkan Donald Trump görevi ocak ayında devralmasına rağmen, Dışişleri Bakanlığı günlük basın toplantıları mart ayında başlamıştı.

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2017, 12:08

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER