ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Küba'da FARC'la görüştü

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Küba’nın başkenti Havana’da Kolombiya barış görüşmelerinin taraflarıyla bir araya geldi

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Küba'da FARC'la görüştü
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Kolombiya barış görüşmelerinin taraflarıyla görüştüğü bilgisini paylaştı.

Sputnik'in haberine göre ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, yaptığı yazılı açıklamada, Küba’ya tarihi bir ziyaret gerçekleştiren ABD Başkanı Barack Obama’ya eşlik eden Kerry’nin, Havana’da Kolombiya barış görüşmelerinin taraflarıyla görüştüğü bilgisini paylaştı. 

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos’un isteğiyle gerçekleştirilen buluşmada Kerry’nin ilk olarak Kolombiya hükümetinin müzakere ekibiyle bir araya geldiğini belirten Toner, Kerry'nin daha sonra Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) temsilcileriyle görüştüğünü kaydetti.

Toner, Kerry’nin taraflara ABD’nin barış görüşmelerini 'güçlü şekilde' desteklediğini, çatışmayı sona erdirecek nihai bir anlaşmanın uygulanmaya konulmasına destek çıktıklarını aktardığını ifade etti. Toner, Kerry’nin, nihai anlaşmaya varılması noktasında silahların bırakılması, savaşın ardından tüm siyasi aktörlere yasalara uygun bir güvenliğin garanti edilmesi gibi zorlukları gidermek için tarafların çabalarını iki katına çıkarması çağrısında bulunduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2016, 07:58

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER