ABD'den vatandaşlarına 'Somali'yi terk edin' çağrısı

ABD, " Amerikalılara yönelik tehditlerin artması" nedeniyle Somali’deki vatandaşlarına çağrı yaptı

ABD'den vatandaşlarına 'Somali'yi terk edin' çağrısı

Somali'deki ABD Diplomatik Misyonu, "Mogadişu Uluslararası Havalimanı'nda Amerikalılara yönelik tehditlerin artması" nedeniyle Amerikan vatandaşlarının ülkeyi terk etmeleri çağrısında bulundu.

Somali'deki ABD Diplomatik Misyonu'nun Twitter hesabından yapılan açıklamada, Somali'yi terk etme çağrısının "Mogadişu Uluslararası Havalimanı'nda Amerikalılara yönelik tehditlerin artması" ve "ülkedeki güvenliğin istikrarsız olması" nedeniyle yapıldığı belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada ise Somali'de kalmaya karar veren tüm vatandaşlarına "güvenlik durumlarını gözden geçirmeleri ve kişisel güvenliklerini artırmak için tüm uygun önlemleri almaları" tavsiyesinde bulunuldu. ​

Açıklamada ayrıca Washington'ın Somali'de bir elçiliğinin olmadığı, orada bulunan Amerikan vatandaşlarının Nairobi'deki elçilik ile iletişim kurabileceği kaydedildi.

ABD Afrika Kuvvetleri Komutanlığı'nın (AFRICOM), iki gün önce Somali'de IŞİD hedeflerine yönelik olarak gerçekleştirdiği iki hava saldırısında birçok IŞİD üyesi ölmüştü.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2017, 16:12
YORUM EKLE