ABD'den Türkiye'ye PYD mektubu: Raporlama konusunda şeffafız

ABD'nin, IŞİD'e karşı mücadele eden DSG'ye ağır silah göndermesi Türkiye'nin tepkisine neden olmuştu

ABD'den Türkiye'ye PYD mektubu: Raporlama konusunda şeffafız

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford, ABD’nin PYD’ye verdiği silahlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ankara'nın PYD'ye verilen silahlar konusundaki tepkisini değerlendiren Dunford, "Türklerle masaya oturduk ve kaygılarını gidermek için çok sıkı bir çerçeve hazırladık. Raporlama konusunda şeffafız. Yaptıklarımızı onlara tam olarak rutin bir şekilde rapor ediyoruz. Verdiğimiz silah tipleri ile ilgili şeffafız ve Demokratik Suriye Güçlerine (DSG) verdiğimizi silahların sadece ve sadece Rakka operasyonu için verildiğini ve Türkiye’ye geçmeyeceğini denetlemek üzere mekanizmalar kurduk" dedi.

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis’in,  Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’a PYD’ ye sağlanan silahlarla ilgili detaylı bir mektup yolladığını açıklayan Dunford, Mattis’in önümüzdeki hafta Avrupa’da Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’la bir araya geleceğini söyledi.

Dunford, “Bakan Mattis önümüzdeki hafta Avrupa’da Türk mevkidaşı ile bir kez daha görüşecek ve bu konu üzerinden tekrar geçecek. Geçen perşembe günü de Türk mevkidaşına rutin bilgi vermek amacıyla detaylı bir mektup yazdı.” dedi.

‘YAPTIKLARIMIZI RUTİN BİR ŞEKİLDE RAPOR EDİYORUZ’

Son 12 ay içerisinde Türkiye’ye dokuz kez seyahat ettiğini ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile son bir yıl içerisinde 15 defadan fazla görüştüğünü aktaran Dunford şöyle devam etti:

"Biz onlara IŞİD’e karşı operasyonumuzun kilit unsurlarından birinin, görevimizi Türkiye ile ilişkilerimizi bozmadan tamamlamak olduğunu aktardık. Dolayısıyla Türklerle masaya oturduk ve kaygılarını gidermek için çok sıkı bir çerçeve hazırladık. Raporlama konusunda şeffafız. Yaptıklarımızı onlara tam olarak rutin bir şekilde rapor ediyoruz. Verdiğimiz silah tipleri ile ilgili şeffafız ve Demokratik Suriye Güçlerine (DSG) verdiğimizi silahların sadece ve sadece Rakka operasyonu için verildiğini ve Türkiye’ye geçmeyeceğini denetlemek üzere mekanizmalar kurduk. Dolayısıyla bu konu bizim için oldukça önemli ve stratejik bir konu. Bunun farkındayız."

PYD’ye verilen silahlar konusunda Bakan Mattis ve Bakan Işık arasında görüşmeler olduğunu aktaran Dunford, kendisinin de Orgeneral Hulusi Akar ile rutin bir şekilde görüştüğünü söyledi.

Dunford ayrıca, ABD’nin Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı ile Merkez Kuvvetler Komutanlığının Ankara’daki temsilcilerinin de Türkiye’nin kaygılarını azaltmak üzere mevkidaşları ile çok sıkı bir temas halinde olduğunu kaydetti.

(Kaynak: Habertürk)

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2017, 14:44

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER