ABD'den Suriye'ye 393 milyonluk silah ve mühimmat

ABD, 2018 yılı için Irak’a 1 milyar 269 milyon dolar, Suriye’ye ise 500 milyon dolar ayırdı

ABD'den Suriye'ye 393 milyonluk silah ve mühimmat

ABD Başkanı Donald Trump’ın 12 Aralık’ta Pentagon’un Suriye’deki ortaklarına gönderilmek üzere hazırladığı 393.3 milyon dolarlık silah listesini onayladığı öne sürüldü.

Savunma bütçesinde Demokratik Suriye Güçleri (DSG) yerine ‘incelemeden geçmiş Suriye muhalefeti’ ifadesi yer alırken ABD’nin 2018’de de binlerce ağır silahı Suriye’ye yollayacağı ön görülüyor.

Donald Trump, Pentagon’un Mayıs ayında hazırladığı bütçesini o telefondan 18 gün sonra yani 12 Aralık’ta imzaladı.

Suriye’deki eğit-donat programı için ayrılan 500 milyon dolarlık bütçe de onay alırken, Hürriyet'ten Cansu Çambel'in haberine göre bu paranın hangi kalemlere harcanacağı detaylandırıldı.

Pentagon tarafından hazırlanan bütçe eklerinde, Demokratik Suriye Güçleri (DSG) yerine ‘incelemeden geçmiş Suriye muhalefeti’/ 'Vetted Syrian Opposition/VSO'  ifadesi kullanıldı.

YPG'YE GİDECEK

Suriye Demokratik Güçleri ve ana unsuru YPG’ye doğrudan atıf olmasa da silahların büyük çoğunluğu YPG’ye gitmeye devam edecek.

ABD, Suriye’nin Ürdün sınırındaki muhalifler için de ‘VSO’ tanımlamasını yapıyor.

25 BİN DSG'Lİ

Trump bütçeyi onaylayarak Pentagon’un 2018’de bu gruplara aralarında binlerce tanksavar, ısı güdümlü füze, roketatar ve doçkanın da bulunduğu sofistike silahları gönderme önerisini kabul etmiş oldu.

2018 yılı için Irak’a 1 milyar 269 milyon dolar, Suriye’ye ise 500 milyon dolar ayrıldı.

Bütçede şu ana kadar Suriye’de eğit-donat kapsamında desteklenen muhalif sayısı 25 bin olarak gösterildi.

2018 yılında ABD tarafından desteklenen savaşçı sayısının 5 bin kişilik bir artışla 30 bin kişiye çıkmasının planlandığı belirtildi.

ARAPLARA TEŞVİK

VSO ile ABD güçleri arasındaki ilişkinin al-vere dayalı olduğu belirtilirken bu ilişkinin ağırlıklı olarak Pentagon’un bu gruplara silah, mühimmat ve teçhizat sağlamasına bağlı olduğu vurgulandı. ‘ABD Savunma Bakanlığı incelemeden geçmiş Suriye muhalefetinin meşru ve etkin bir güce doğru ilerlemesini destekliyor. Bu süreçte Suriye toplumundaki farklı etnik ve mezhep gruplarından gelen Suriyelileri de mevcutlara ek olarak işe alıp eğitip donatmalıyız’ denildi.

PENTAGON’UN GEREKÇESİ

Suriye’nin büyük ölçüde IŞİD'den temizlenmiş olmasına karşın ABD’nin yerel ortaklarına silah ve mühimmat gönderme gerekçesi Pentagon bütçesinde şöyle ifade edildi:

“Bu güçler 2017’de IŞİD’den temizlenen alanları tutuyor ve bir yandan da kalan IŞİD artıklarını temizlemeye devam ediyor. ABD’nin askeri hedeflerinin gerçekleştirilebilmesi için savaşta ölen güçlerin yerine yenileri konulmalı. Operasyonlarda momentum ve güvenliğin sağlanması için ‘incelemeden geçmiş Suriye muhalefeti’ (VSO) silah, mühimmat ve araçlarla donatılmalı.”

IŞİD ile mücadelenin zirvede olduğu 2017’de ABD Savunma Bütçesi’nden Suriye’de eğit-donat fonu için ayrılan 430 milyon doların 322.5 milyon doları silah, mühimmat ve teçhizat için kullanılmıştı. 2018 bütçesinde ise Suriye’de eğit-donat fonu için ayrılan 500 milyon doların 393.3 milyonu silah, mühimmat ve teçhizat için kullanılacak.

Gönderilecek diğer partiler arasında üniformalar, kol saatleri, telsizler, dürbünler, telsiz telefonlar, metal dedektörler gibi ‘öldürücü olmayan’ ekipmanlar var. Bunlar için ayrılan para ise 104 milyon 495 bin dolar. ABD liderliğindeki koalisyon için savaşan Suriyelilerin maaşları ve masrafları için 2018 yılında ayrılan para ise 21 milyon 600 bin dolar. Kişi başına verilen ücretin aylık 200 ila 400 dolar arasında olduğu belirtildi.

SİLAHLAR İÇİN C-17 UÇAĞINDAN 50 SORTİ

Ulaşım masrafları ise oldukça yüksek bir bütçe tutuyor. En yüksek kalem silah ve mühimmatın sahaya getirilmesi için yapılan yol. Pentagon’a göre bu C-17 uçağının 50 sortisi demek.

C-17’nin her dolu kalkışının maliyeti 500 bin dolar. Karayoluyla Suriye’ye giden silahların büyük bölümünün ise Kuveyt ve Ürdün üzerinden gönderileceği kaydedildi. Suriye’deki eğit-donat fonundan 2018’de silah ve mühimmatın sahaya ulaştırılması için ayrılan ulaşım parası ise 40 milyon dolar.

Kaynak: Hürriyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER