ABD'den PKK açıklaması: Operasyona katılmalarını desteklemeyiz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, PKK ve Musul operasyonuna ilişkin açıklamalarda bulundu

ABD'den PKK açıklaması: Operasyona katılmalarını desteklemeyiz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, PKK'nin (“Kürdistan İşçi Partisi”) yaklaşan Musul operasyonunda rol almasını desteklemeyeceklerini söyledi.

Toner’a günlük basın brifinginde, Türkiye’nin Musul’un IŞİD’den temizlenmesi amacıyla planlanan operasyona PKK'nin de katılması olasılığına dair endişeleri ve Amerika’nın bu konudaki pozisyonu soruldu.

PKK’yi net biçimde “terör örgütü” olarak gördüklerini söyleyen Toner, “Dolayısıyla (operasyona katılmaları) onları desteklemeyiz” ifadesini kullandı.

Toner, Suriye’nin kuzeyinde de sahada IŞİD ile savaşan silahlı Kürt gruplar ile PKK arasında kesin bir çizgi çizdiklerini savundu.

Türkiye’nin vatandaşlarını PKK’nin devam eden saldırılarına karşı koruma çabalarını desteklediklerini kaydeden Toner, “Nihayetinde, bir türden diyaloğu ve şiddetin sona erdiğini görmek isteriz ama Türkiye’nin PKK terörüne karşı vatandaşlarını korumaya her hakkı var” diye konuştu.

Toner, PKK’nin Bağdat’ta ofis açmayı planladığına dair haberlerin sorulması üzerine de, bu yöndeki haberleri ya da çağrıları görmediğini, ancak böyle bir şeyi elbette desteklemeyeceklerini söyledi.

BAŞİKA KRİZİ

Başika’daki TSK'ye bağlı asker varlığından dolayı Türkiye ile Irak arasındaki gerilime dair sorular üzerine de Toner, hem Türkiye hem de Irak hükümetlerini “ortak düşman” IŞİD’e odaklanmaya çağırdıklarını belirtti.

Gerilimin düşmesi ve anlaşmazlıkların çözümü için iki hükümet arasında yapıcı bir diyaloğun olmasını da desteklediklerini yineleyen Toner, Irak’ta IŞİD’e karşı operasyonların Irak hükümetinin komuta ve kontrolü altında olması gerektiği yönündeki pozisyonlarını da tekrar vurguladı.

Kaynak: Amerikanın Sesi

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2016, 15:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER