ABD'den Fethullah Gülen açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Türkiye'nin resmi olarak Gülen hareketini "terör örgütü" ilan etmesi üzerine açıklama yaptı

ABD'den Fethullah Gülen açıklaması
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti Hükümeti'nin, “terör örgütü” olarak ilan ettiği Fethullah Gülen hareketini, ABD'nin “terör örgütü” olarak görmediğini söyledi.

Kirby, Washington'da düzenlediği basın toplantısında, bir gazetecinin “Türkiye resmi olarak Gülen hareketini terör örgütü ilan etti. Bu topluluğun lideri burada, ABD'de yaşıyor. Bu harekete karşı ABD'nin duruşu nedir, destekliyor musunuz? Terör örgütü olarak görüyor musunuz?" sorusuna verdiği yanıtta, ABD'nin Gülen hareketini “terör örgütü” olarak görmediğini belirtti. 

Kırby, “Gülen hareketi, yabancı bir terör örgütü olarak tanımlanmamıştır. Bu konudaki haberleri gördük, konuyla ilgili daha fazla bilgi almak için, bu kararı alan Türk hükümetine sormanız gerek" diye konuştu.

İADE TALEBİ

Kirby, “Türkiye'nin sizi bir değil, iki terör örgütüne destek vermekle suçlamasından endişe duyuyor musunuz?" sorusuna “Türkiye'nin bu konuda nasıl tavır takınacağı Türk yetkililere kalmış. Biz onları terör örgütü olarak görmüyoruz" karşılığını verdi. Kirby, “Fethullah Gülen için resmi bir iade talebi oldu mu sorusuna verdiği yanıtta da, “Bildiğiniz gibi biz iade konularına ilişkin açıklamalarda bulunmayız, bunu yapmayız" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2016, 08:30
YORUM EKLE